Svátek má: Blanka

Politika

Velikost textu:

Václav Havel jako odstrašující případ aktivistického populismu

Václav Havel jako odstrašující případ aktivistického populismu

V srpnu vyšla nová kniha publicisty a spisovatele Františka Ročka nazvaná „Aktivisté a cikánský problém“. Podtitulek knihy zní „Boj za lidská práva jako mírný terorismus v mezích zákona“.

Václav Havel
17. srpna 2020 - 06:20

Autor si nebere servítky, nezastírá pohrdání vůči některým lidem, ale vše má potvrzeno tvrdými fakty.

Proto jsme se zeptali autora co ho k tak radikální knize přivedlo?
Kniha není radikální. Pouze bez servítků přesně označuji to, o čem píši.

Čili je to normální kniha?
Úplně normální. Když jsem se kamarádům vytahoval, že asi Pán Bůh dá, že brzo chcípnu, řekli, že mi v tom bránit nebudou, ale předtím musím sepsat zkušenosti s aktivisty a cikány. Vypadalo to jako rozumný nápad. Kniha je výsledkem nejméně 20 let mých zkušeností s nepřizpůsobivými občany a podivnými lidskoprávními aktivisty.

O jaký jde žánr?
Předkládám dokumenty a fakta. Kniha je studijním materiálem ukazujícím v širších souvislostech na zneužívání lidských práv zdánlivě úctyhodnými lidmi. Výhodou je, že všechno, o čem píšu znám z osobní zkušenosti. Když napíšu, že někdo je vůl, také přesně zdůvodním proč je ten člověk mimo mísu.

Jako prezident Václav Havel?
Napsal jsem, že Havel se stal jenom průměrným aktivistou, který kašle na fakta. Byl jsem zklamán argumentačním privitivismem, kterým spadl Havel do aktivistické žumpy. Samozřejmě, že jsem také popsal důvody, proč si to o Havlovi myslím.

Předpokládám, že o tom píšete v kapitole „Václav Havel jako odstrašující případ aktivistického populismu“. Ale nejprve se vraťme ke knize jako celku. O čem vlastně je?
Kniha začíná tím, že v letech 1998 - 1999 jsem studoval fenomén hysterie kolem ústecké Matiční ulice. Prý tam město chtělo postavit segregační zeď. Ulici osobně znám a žiji ve čtvrti Krásné Březno, kde se Matiční ulice nachází. V roce 1999 jsem o událostech v Matiční ulici publikoval knihu ZEĎ/The Wall. Od té doby jsem sledoval řadu aktivistických kauz spojených s bytovou politikou. Zajímavý je popis kauzy rodiny Červeňákových z Ústí n. L. Byl jsem osobně přítomen okamžiku, kdy cikánská rozvětvená rodina měla být údajně vyháněna městskou policií z Ústí n. L., a byl jsem svědkem toho, že rodina cíleně lhala. Červeňákovci z toho chtěli pomocí advokátky vytřískat miliony. Pokud jde o problémy s nepřizpůsobivými občany na Mostecku, řadu let jsem na Mostecku pracoval, znám i tamní místní situaci.

Ukazuji při analýze kauzy ústecké Matiční ulice a kauzy rodiny Červeňákových z Ústí n. L. jak cikáni a Romové a tzv. lidskoprávní aktivisté lživě manipulovali s realitou a zneužívali naivity, lenosti a neschopnosti úředníků, politiků i novinářů ve svůj prospěch. Je to smutné čtení.

Jaké lze v knize najít nadčasové poselství?
Kniha je nepřímo i varováním, že euro – americká (atlantická) civilizace došla na vrchol své složitosti, takže ztrácí přehled o svých maximech funkčnosti a spolupráce, a začíná se hroutit do sebe. Začíná produkovat i tolerovat chaotická jednání, což z jiného úhlu pohledu znamená, že spotřebovává více energie, než vyprodukuje.

Součástí knihy je prý i literární studie?
Ne tak docela. Jedná se o tzv. kauzu Červeňákových. Do dějin českého práva vstoupí dvě žaloby v této kauze s odstupem času jako mimořádné případy využití právního systému pro lživé přepisování reality. Obě žaloby se snaží vykonstruovat protiromské/proticikánské chování městských úředníků a městské policie v Ústí n. L., které údajně vedlo až k porušování lidských práv cikánské rodiny. Popis případu je unikátní tím, že podobně jako ve starověku a středověku i dnes vznikají legendy stejným způsobem. Legendy žijí i dnes nejen v náboženských, ale i v politických a aktivistických organizacích. Legenda je alternativní biologickou zbraní hromadného ničení. Je to trus zvířete zvaného Propaganda. Žvásty o utrpení červeňákovské cikánské rodiny jsem proto pojal jako výzkum vzniku legendy o jejich údajném utrpení. Sledoval jsem proto i vývoj filiací.

Vývoj filiací – co si pod tím máme představit?
Porovnáváme jednotlivé varianty čili filiace legendy, jak si postupně tvůrci legendy vymýšleli a postupně nabalovaly na původní legendární prvky nové ptákoviny a vytvářeli stále novější, a tudíž i pestřejší, verze legendy. Sledoval jsem žvásty cikánské rodiny opepřené o dedukce jejich advokátky, až jsem vytvořil soub or filiací této moderní legendy. Přehled těchto filiací je jako příloha knihy na 12 stránkách. Jak říkám, samá  fakta.
 

Dneska si mnohý vydavatel kryje záda, aby ho nějaký aktivista nezačal obviňovat z něčeho hrůzného. Nebyl problém knihu vydat?
Problém jsem neměl, protože jako předchozích 13 knih, i tuto jsem zadal vydavatelství AOS publisting. Vědí, že mám úchylné puzení psát fakta, a když něco komentovat, tak opět komentovat jenom předložená fakta. Kdyby někdo měl o knížku zájem, stačí kliknout na .zc.loi@gnihsilbupsoa
 
Kdybyste měl charakterizovat svou knihu v jediné větě, co řeknete?
Vyšla kniha o občanské válce mírné intenzity v Česko-Moravsko-Slezsku.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)