Svátek má: Dalibor

Byznys

Velikost textu:

Od fiskální restrikce k fiskálnímu stimulu v Evropě

Od fiskální restrikce k fiskálnímu stimulu v Evropě

Loňský rok byl ve znamení tlaku Evropské komise na jednotlivé členské země směrem k fiskální zdrženlivosti.

Ilustrační foto
15. října 2019 - 09:45

Všichni pamatujeme zejména diskuse ohledně italských veřejných financí. Do dneška mají země EU zaslat návrhy rozpočtů na rok 2020. I když ani tentokráte například Itálie fiskální požadavky nedodrží, nepředpokládáme takové vyhrocení situace jako vloni, uvedl Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Dokonce se domníváme, že komise vyzve země, které mají prostor (Německo, Nizozemí, atd.) k uvolněnější fiskální politice. Z ekonomického kalendáře stojí za zmínku publikace říjnového ZEW indexu očekávání investorů v Německu. Po zářijovém slibném vzestupu se obáváme návratu do starých kolejí, tedy dolů.

ZEW opět spadne

Po nečekaném zářijovém vzestupu se obáváme, že říjen je ve znamení dalšího poklesu ZEW indexu očekávání investorů. Zářijová vlna optimismu byla podle nás předčasná ve světle pokračujících nejistot kolem brexitu a obchodních válek. Německý průmysl zůstává v recesi a ještě nějakou dobu se tam udrží.

Za svátečního obchodování byl na úvod týdne na euru klid

Včerejší den byl na trhu eura s dolarem ve znamení kurzové stability. Na té se podepsal především sváteční den v USA a zavřený americký trh. Ani evropský ekonomický kalendář toho příliš nenabídnul. Srpnová data průmyslové produkce za eurozónu lehce překonala očekávání, meziroční vzestup se očekával díky již dříve publikovaným číslům z některých zemí unie.

Polská inflace mírně koriguje

Finální čísla zářijové inflace v Polsku potvrdí, že lokální vršek je za námi. Během prázdninových měsíců se meziroční dynamika spotřebitelských cen držela na 2,9 %, září zaznamenalo pokles na 2,6 %. Inflace tak zpomalila poprvé od letošního ledna. I když ve zbytku roku zůstane nad inflačním cílem, úrokové sazby v Polsku se jen tak měnit nebudou.

Koruně se příliš posilovat nechce

Česká koruna včera za svými regionálními protějšky zaostávala. Zatímco polský zlotý i maďarský forint se s novým týdnem vydaly směrem k silnějším hodnotám, česká koruna stagnovala těsně nad hladinou 25,80 CZK/EUR. Bez odezvy trhu zůstala zveřejněná data srpnové platební bilance. Publikovaný schodek skončil víceméně v souladu s tržním konsensem, dodal Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
92.6
ČEZ
499
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
588.2
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
555
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
710
PHILIP MORRIS ČR A
13580
O2 C.R.
218
UNIPETROL
382.5
VIG
520