Svátek má: Luboš

Byznys

Velikost textu:

Před blížícím se summitem EU je to s brexitem jako na houpačce

Před blížícím se summitem EU je to s brexitem jako na houpačce

Již zítra se na summitu sejdou lídři EU, aby projednali odchod Velké Británie. Po většinu včerejšího dne panoval na trzích optimismus, když se zdálo, že B. Johnson nalezl průchozí dohodu s vyjednavači EU.

Ilustrační foto
16. října 2019 - 09:45

Nicméně koaliční partner konzervativců ze Severního Irska spokojen není a nálada na trzích se rychle otočila. Každopádně pro nadcházející dny zůstává brexit tématem číslo jedna, uvedl Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Pro dnešek ekonomický kalendář nabídne důležitá data zářijových maloobchodních tržeb v USA, která by vůbec nemusela dopadnout špatně. Z domova nás čekají ceny z primárních okruhů. Vzhledem k diskusi o zvyšování úrokových sazeb mohou tato z pohledu trhů normálně ne příliš zajímavá data tentokráte reakci vyvolat.

Solidní růst amerických maloobchodních tržeb

Vzhledem k nulové změně americké cenové hladiny v srpnu bude každý vzestup maloobchodních tržeb znamenat růst reálných spotřebitelských výdajů. Jejich vzestup očekáváme jak ve složce prodejů mimo automobilový segment, tak ve složce prodaných automobilů. Proti půjdou jedině nižší prodeje pohonných hmot.

Euro včera jako na houpačce

Kurz eura vůči dolaru byl včera ve vleku měnících se brexitových očekávání, což na trhu vyvolalo zvýšenou volatilitu. Po většinu evropské seance euro padalo, aby v podvečer vystřelilo zpět k ranním hodnotám. Německý ZEW index přinesl smíšené výsledky - ve srovnání s konsensem horší hodnocení současné situace a ne tak mizerná očekávání.

Tuzemská průmyslová inflace dále zpomaluje

Ceny průmyslových výrobců za září potvrdí desinflační tendence v tomto primárním okruhu a dále zchladí spekulace na zvyšování úrokových sazeb na listopadovém zasedání. Nadále předpokládáme dlouhodobou stabilitu úrokových sazeb ČNB.

Koruna včera úspěšně atakovala 25,80 CZK/EUR

I včera se česká koruna držela stabilní těsně nad hladinou 25,80 CZK/EUR, kterou se pokusila v závěru seance otestovat a nakonec skončila těsně pod ní. Okolní měny reflektovaly oslabování eura na trhu s amerických dolarem a spíše ztrácely. Tuzemskou korunu nerozhodilo ani včerejší dvojí vystoupení centrálních bankéřů. Zástupce jestřábího spektra V. Benda nezklamal prohlášením, že domácí inflační tlaky zůstávají relativně silné a že vidí prostor pro další utažení měnové politiky. T. Holub byl ve svém proslovu tradičně vyváženější. Diskuse o zvyšování sazeb bude podle něj v listopadu opět na stole, proti tomu ale stojí zhoršující se vnější prostředí. Automatickým stabilizátorem by v tomto případě mohla být koruna. Za tohoto předpokladu by její slabší úroveň neznamenala automaticky potřebu sazby zvyšovat, dodal Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
90.2
ČEZ
471
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
608
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
574
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
672
PHILIP MORRIS ČR A
13340
O2 C.R.
217.5
UNIPETROL
382.5
VIG
540