Svátek má: Jeroným

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Na světě přibývá více ohnisek konfliktů než ohnisek koronaviru

Zbořil: Na světě přibývá více ohnisek konfliktů než ohnisek koronaviru

<< VIDEO >> Informační chaos je pozoruhodný, ale neznamená to, že by problémy ve světě neexistovaly, řekl bych, že těch konfliktů přibývá v jisté korelaci víc než ohnisek koronaviru, říká Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
4. července 2020 - 03:20

Začala nám tzv.letní okurková sezóna,a le asi jenom pro některá média, protože se pořád něco děje, v USA se to vaří, likvidují se památky po otrokářství, v Rusku proběhlo referendum o nové ústavě, kdy se na Západě domnívali, že Putin změny neprosadí, ale opak je pravdou, přes 75 procent voličů hlasovalo pro změny a na Ukrajině lidé přestávají věřit prezidentu Zelenskému, neplní totiž volební sliby…  

Co vy na to všechno pane Zbořile?

„Ano pravdou je, že když poněkud opadly zprávy o koronaviru, tak jako kdyby nebyla nějaká další témata. Možná jenom ty kampaně co se vedou jsou vyčerpané, že ztrácejí energii a jak říkal už Mark Twain před téměř 120 lety „nic není staršího než včerejší noviny a žádná ostuda netrvá déle než týden“. Takže to perpetum mobile mediálního ovlivňování se musí stále uvádět do pohybu, ale teď čím, když nevíme co se vlastně děje.

Jedno téma máme koronavirus, a další odstraňování reziduí z doby amerického otrokářství se stalo inkvizičním faktorem a už si toho museli všímat nejen prezident Trump, který to zásadně odmítá, ale i ti lidé, kterých se to dotýká. Internetové zpravodajství ukazuje jak černí bijí bílé, to je téměř hrůzostrašné a já nemám čas zkoumat jestli je to pravda nebo falzifikát. Heslo, že „černí mají také právo na život“ se najednou otáčí úplně na druhou stranu a už se lidé začínají a dokonce i ve Spojených státech organizovat, protože vědí, že policie jim nepomůže a Národní garda je pasivní a protože ve Spojených státech má každý doma čtyři kvéry tak ví Bůh k čemu to povede. A co je pro nás zajímavé je, že se to vášnivé zaujetí pro nějaké politické téma přenáší i do jiných zemí světa," říká v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

A co jiná témata: Írán, Čína....

„Před dvěma, třemi měsíci jsme si mysleli, že vypukne válka v Íránu, americké válečné lodě vartovaly okolo Hormuzu a najednou Írán zmizel z politické mapy, takže kdyby se nenašel novinář, který neměl  o čem psát a zmínil se o Íránu, tak bychom ani nevěděli, že Írán existuje a to samé se dá říct o Korejském poloostrově, o Číně, kde jsme zapomněli, že se tam potlačují lidská práva. Ale i ta lidskoprávní tématika je najednou na okraji veřejného zájmu," odpovídá Zdeněk Zbořil.

„Možná, že ten veřejný zájem upadá a bude třeba vymýšlet něco nového, konec konců jsme to zažili i s tím vzpomínáním na Miladu Horákovou, ve kterém se mluvilo o tom, co všechno způsobili komunisti, ale bez jakéhokoliv uvedení nějakého konkrétního jména, tak snad jednou nedojde k tomu, že budeme vzpomínat na to, že Němci popravili generála Eliáše, předsedu vlády,  a nebo zda to nebyli náhodou jenom někteří Němci. Stejně tak křesťané nám neupálili Mistra Jana Husa, ale byli to konkrétní lidé, konkrétní představitelé katolické církve a to ani nemluvím o tom, že se dříve celý evropský antisemitismus opíral o to, že Židé nám ukřižovali Ježíše," připomíná Zdeněk Zbořil .

„Takže ten chaos informační je pozoruhodný, ale neznamená to, že by problémy ve světě neexistovaly, řekl bych , že na základě svých amatérských pozorování těch konfliktů přibývá v jisté korelaci víc než ohnisek koronaviru," dodává v rozhovoru pro Prnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)