Svátek má: Jeroným

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Ve válce jsou lidské oběti vždy až na posledním místě

Zbořil: Ve válce jsou lidské oběti vždy až na posledním místě

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout válku na Korejském poloostrově.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
1. července 2020 - 03:20

Uplynulo právě 70 let od začátku korejské války.

Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?

„Bylo to 25.června a bylo to 70let. Bylo to v situaci, která je pro  asijskou část mezinárodní politiky rozhodně přitažlivější než nějaké hádání v Evropě o brexitu. Ta událost je významná pro celou Asii a kupodivu i po těch 70 letech není zcela vysvětlen důvod války . Víme, že došlo k nějakým dohodám a nedohodám mezi USA a Sovětským Svazem. V té době měl Sovětský Svaz už atomovou bombu, takže síly na Korejském poloostrově byly vlastně vyrovnány a jedna z nejnovějších verzí proč k té válce došlo , že to byl omyl nějakého amerického prezidenta nebo ministra zahraničních věcí, který vysvětloval kde jsou americké zájmy na asijském kontinentu a přitom ale nezmínil Koreu, takže údajně se sovětská špionáž nebo diplomacie domnívala, že Stalin dal souhlas Kim Ir-senovi k zaútočení na Jižní Koreu a dobyl jí. Podle mě je to spekulace, ale nemůže být příliš daleko od nějaké historické pravdy.

Mě na korejské válce zajímá ale jiná věc, mně se zdá, že se o Koreji vždy mluví v rámci geopolitických zájmů, ale vzpomínám na Korejce, ať už jsou ze severu nebo z jihu, to byli největší oběti toho válečného běsnění, které trvalo 3 roky a bylo neuvěřitelně  kruté.

Pro Korejce je to téma samozřejmě živější než pro kohokoli jiného a je neseno korejským nacionalismem, dramatickým prožitkem  korejská války," říká Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz. .

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)