Svátek má: Michal

Zprávy

Velikost textu:

Ani známou sochu malé mořské víly protirasistické hnutí nevynechalo

Ani známou sochu malé mořské víly protirasistické hnutí nevynechalo

Expertka na Hanse Christiana Andersena říká, že je „těžké vidět něco rasistického na pohádce“

Z místa činu
4. července 2020 - 11:07

107letá socha byla často poškozována protestujícími, od prodemokratických aktivistů po anti-velrybářské aktivisty. Ještě nedávno v lednu byl na skále, na kterém sedí bronzová 1,65 metru vysoká socha, vytesán nápis „Free Hong Kong“.

Protestující mnohdy srazili mořskou pannu z jejího okouna, sťali ji, urazili paži a nalili na ni barvu. Kodaňská policie uvedla, že k poslednímu útoku se nikdo nepřihlásil.

„Považujeme to za vandalismus a zahájili jsme vyšetřování," řekl mluvčí kodaňské policie.

Socha navržená sochařem Edvardem Eriksenem podle jeho manželky Eline, je navštěvována milionem turistů ročně, byla vytvořena jako pocta slavné pohádce Hanse Christiana Andersena o mýtické dceři mořských králů, do které se zamiluje princ a touží stát se člověkem.Demonstranti Black Lives Matter svrhli sochy historických postav po celém světě spojené s otroctvím a rasismem. Minulý měsíc byla socha dánského misionáře, který hrál hlavní roli při kolonizaci Grónska, polita červenou barvou.

Ve čtvrtek aktivisté obvinili dánské úředníky z toho, že nejsou schopni rozpoznat rasismus poté, co úřady uvedly, že zabití biracialisty dvěma bílými muži nebylo rasově motivováno.

Andersen nebyl v tomto světle vnímán, ačkoli autor se ve hře 1840 zabýval kolonialismem a otázkami rasy, Mulatto a někteří učenci říkali, že v některých příbězích odhalili rasistické důsledky.

V loňském roce se Disney Live Remake The Little Mermaid stal předmětem nějaké diskuse poté, co byl v centrální roli obsazen afroamerický herec Halle Bailey.


Ane Grum-Schwensen, výzkumná pracovnice Centra HC Andersen na Univerzitě v jižním Dánsku, řekla dánské tiskové agentuře Ritzau: „Těžko vidím, co by bylo obzvláště rasistické v pohádce Malá mořská víla.“

(rp,prvnizpravy.cz,guardian,foto:arch.)