Svátek má: Blanka

Zprávy

Velikost textu:

DM: Johnson zvažuje rezignaci - plat premiéra mu nestačí k životu

DM: Johnson zvažuje rezignaci - plat premiéra mu nestačí k životu

Boris Johnson hodlá svůj post opustit příští rok, napsal Daily Mirror s odvoláním na zdroje z Konzervativní strany.

Boris Johnson zřejmě trpí
20. října 2020 - 04:20

Podle deníku je šéf britské vlády nespokojený s tím, že nyní vydělává přibližně 150 tisíc liber ročně - méně, než dostával měsíčně před svou funkcí premiéra.

Konzervativní strana předpokládá, že Boris Johnson plánuje odstoupit ze svého postu na jaře příštího roku. Podle zákonodárců si šéf britské vlády v soukromých rozhovorech stěžuje, že není schopen žít z platu předsedy vlády, který je jen něco málo přes 150 tisíc liber ročně, uvedl Daily Mirror.

Existují důvody, proč Johnson nespěchá opustit Downing Street. V příštích šesti měsících se chce vypořádat s brexitem a zajistit, aby země bezpečně přežila pandemii COVID-19, uvedly zdroje publikace.

Současný předseda vlády podle Daily Mirror zároveň žárlí na svou předchůdkyni Theresu Mayovou, která od svého odchodu do důchodu vydělala přednášením více než 1 milion liber. Předpokládá se, že Johnson je schopen získat alespoň dvakrát tolik.

Ostatní bývalí šéfové britské vlády také nemají žádné problémy se výdělky. David Cameron dostává 120 000 liber za projev a příjem Tonyho Blaira z přednášek a konzultací se odhaduje na 22 milionů liber.


Krátce před svým jmenováním do funkce předsedy vlády dostával Johnson za dvě vystoupení 160 000 liber měsíčně. Navíc mu bylo vypláceno 23 000 liber za měsíční sloupek v britské publikaci.

„Boris má nejméně šest dětí. Některé z nich jsou poměrně malé a vyžadují finanční pomoc. Kromě toho musel za podmínek jejich rozvodu zaplatit své exmanželce Marině Wheelerové spoustu peněz,“ řekl deníku jeden z konzervativních poslanců.

Johnson musí také myslet na budoucí vzdělávání svého šestiměsíčního syna Wilfreda. Jeho studia v Etonu, kde sám premiér studoval, budou stát 42,5 tisíc liber ročně, upozornil Daily Mirror.

Podle členů strany, i když Johnson toužil stát se předsedou vlády, samotná práce ho nijak zvlášť neláká. „Boris je typický milovník. Více než o trofej ho zajímá samotné nahánění,“ vysvětlil jeden ze zdrojů novin.

Vláda již mezitím byla svědkem „horečné zákulisní aktivity“ kandidátů na místo předsedy vlády. Seznam Johnsonových nástupců zatím zahrnuje pět lidí: kancléř státní pokladny Rishi Sunak, ministr zahraničí Dominic Raab, šéf sekretariátu kabinetu Michael Gove, bývalý ministr zdravotnictví Jeremy Hunt a bývalá ministryně obrany Penny Mordauntová.

Favoritem bookmakerů je Rishi Sunak, který si v rámci boje proti COVID-19 zajistil kompenzace ve výši 300 miliard liber. Dominic Raab hraje na to, že nahradil Johnsona, když byl v nemocnici s koronavirem.

Jeremy Hunt také neztrácí naději navzdory prohře loňské závody o vedení. Snaží se získat přízeň členů poslanecké sněmovny, uzavírá Daily Mirror.

(kou, prvnizpravy.cz, mirror.co.uk, foto: arch.)