Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

DT: Francouzi v La Manche navádějí migranty k britským břehům!

DT: Francouzi v La Manche navádějí migranty k britským břehům!

Francouzské hlídkové lodě v Lamanšském průlivu nevracejí nelegální lodě na pobřeží, ale doprovázejí je do britských teritoriálních vod a ponechávají svému osudu.

Ilustrační foto
18. září 2020 - 10:10

Uvedl to Jamie Johnson v exkluzivním článku pro The Daily Telegraph. Novinář překročil kanál se skupinou migrantů a ujistil se, že Macronovy sliby o spolupráci s britskými pobřežními službami nebyly plněny.

Francouzské hlídkové čluny, které mají zadržovat nelegální migranty v Lamanšském průlivu, nasměrují jejich lodě do Velké Británie, napsal korespondent The Daily Telegraph Jamie Johnson, který byl svědkem těchto událostí.

Jak novinář uvedl, cestoval se skupinou 16 afghánských uprchlíků, včetně 4 žen a 2 dětí. Asi v sedm hodin ráno bojoval přeplněný nafukovací člun s větrem míli od francouzských teritoriálních vod a naléhavě potřeboval pomoc, když se na obzoru z Francie objevila hlídková loď.

Namísto vyzvednutí skupiny mokrých a chvějících se lidí na palubu jim francouzská loď nabídla balenou vodu a záchranné vesty, poté loď doprovodila do britských vod a rychle se otočila a nechala migranty, aby se postarali o sebe. Johnson konstatoval, že Francouzi byli z této praxe dlouho obviňováni, ale nyní tuto skutečnost potvrdil nezávislý novinář.

Přes opakované sliby prezidenta, ministra vnitra a dalších vysokých úředníků nic nenasvědčuje tomu, že Francie s britskými úřady spolupracuje. Jen před deseti dny se Macron zavázal „zintenzivnit“ spolupráci se Spojeným královstvím v boji proti nelegálním migrantům.


Britský premiér Boris Johnson zároveň uvedl, že vláda má v úmyslu zastavit nelegální dopravu a zabránit přistání lodí na britských březích. Obě země se dohodly na „spolupráci při řešení tohoto problému v duchu spolupráce“. Zároveň ve středu, kdy Jamie Johnson cestoval přes Lamanšský průliv, francouzské lodě nechaly migranty samy, aniž by je předaly britské pohraniční službě.

Ministerstvo vnitra Spojeného království tvrdí, že informace o lodi byly předány pobřežním službám. Na žádost rádia od kapitána malé rybářské lodi, která ukrývala novináře z The Daily Telegraph, však pobřeží odpovědělo, že o tom nic neslyšeli.

Navzdory tomu, že vláda země utrácí miliony liber na pozorovatelská letadla, drony a zvýšené monitorování, zdá se, že pouze rybáři byli schopni varovat britské úřady před migranty v nouzi: silný vítr způsobil, že se vlny řítily přes palubu a lidé mohli přepadnout nebo se utopit.

Když narazili na břeh, nafukovací člun nelegálních přistěhovalců se plavil bez kapitána, bez mapy a bez jakékoli představy. Nakonec se na obzoru objevilo plavidlo britské pohraniční stráže pobřežní stráže, které nemělo jinou možnost než vzít na palubu nelegální hosty. Kapitán lodi řekl novináři, že by se jinak utopili. „To, co udělali Francouzi, je hanba," zdůraznil.

V reakci na dotaz The Daily Telegraph francouzští představitelé uvedli, že „akce námořních úřadů jsou zaměřeny na ochranu lidského života a bezpečnou plavbu v úžině“. Podle nich je prioritou pomoc a záchrana každé lodi plující pod Lamanšským průlivem, ale vzhledem k jejich velkému počtu musí vládní organizace posoudit úroveň nouze každého z nich a provést výběr v závislosti na potřebách a rizicích každého nalezeného plavidla.

Jak na závěr The Daily Telegraph napsal, od začátku roku 2020 přišlo do Spojeného království více než 6300 migrantů - třikrát více než loni.

(kou, prvnizpravy.cz, telegraph.co.uk, foto: arch.)