Svátek má: Luboš

Zprávy

Velikost textu:

DWN: V Bruselu se obávají, že USA „brzy“ zavedou cla vůči EU!

DWN: V Bruselu se obávají, že USA „brzy“ zavedou cla vůči EU!

Spojené státy nereagovaly na evropský návrh na vyřešení konfliktu kvůli vládním dotacím pro výrobce letadel, uvedla zpráva deníku Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Cecilia Malströmová, eurokomisařka pro obchod
18. září 2019 - 10:10

Proto Brusel došel k závěru, že Američané stále hodlají zavést nová cla na evropské zboží. Evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová věří, že k tomu dojde „velmi brzy“.

Spojené státy již „velmi brzy“ zavedou nová cla na evropské zboží, uvedla evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová. Podle ní EU vyzvala americkou stranu, aby prodiskutovala možnost řešení konfliktu ohledně státních dotací, které byly poskytnuty výrobcům letadel, ale nedostala odpověď. Zdá se, že Washington zahájí dialog až po zavedení celních poplatků.

Za pouhé dva týdny mohou Spojené státy získat povolení od Světové obchodní organizace. Předpokladem pro jejich kroky bylo rozhodnutí rozhodčího soudu WTO, podle kterého evropský výrobce letadel Airbus nelegálně obdržel státní miliardovou pomoc v dolarech.

 
Nová cla se mohou vztahovat na výrobky nezbytné pro letecký průmysl, jakož i na mnoho dalších produktů, jako jsou různé druhy sýrů, olivového oleje, pomerančů a mořských plodů. Na výrobky v celkové výši 11 miliard budou uvaleny další cla.
 
V reakci na to EU plánuje zavést svá cla ohledně amerického zboží, řekla Malmströmová. Brusel to může udělat, protože podle rozhodnutí rozhodčího soudu WTO i americká letecká společnost Boeing nezákonně dostala dotace od státu. Kvůli kompenzaci škod způsobených americkými cly má Brusel v úmyslu uvalit na kečup, kečup, tašky, herní konzole a vrtulníky svá další cla.

Evropská komisařka pro obchod však poznamenala, že konečné rozhodnutí v této věci bude učiněno až na konci tohoto roku nebo na začátku příštího roku.

(kou, prvnizpravy.cz, deutsche-wirtschaft-nachrichten.de, foto: arch.)