Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

Euronews: Druhá vlna pandemie brzdí Evropanům návrat k normálu!

Euronews: Druhá vlna pandemie brzdí Evropanům návrat k normálu!

V důsledku nových masivních ohnisek infekce koronaviru v Evropě jsou úřady v různých zemích nuceny znovu zavést karanténní omezení.

Ilustrační foto
16. července 2020 - 10:10

Situace je komplikována tradičními prázdninami a pokouší se alespoň částečně zachránit cestovní ruch. Přičemž se opatření ústředních a místních orgánů se často navzájem protichůdně liší a Evropané jsou v rozpacích, které pokyny dodržovat, uvedly Euronews.

Druhá vlna epidemie v Srbsku: zdravotnictví je ochromeno a protestující obviňují prezidenta z toho, že odstrannil izolačních opatření příliš brzy, aby se konaly volby, měl v úmyslu znovu zavést karanténu. Hlava státu podle protestujících nejednala ve prospěch občanů, ale na základě politické výhodnosti. Úřady mezitím vyzývají k svědomitosti.

Ana Brnabićová, předsedkyně srbské vlády: „Všichni potřebujeme, všichni občané Srbska, pochopit, že situace je nesmírně vážná, a že úsilí, které každý vynakládá, bude přínosem pro celou společnost. To pomůže našemu systému zdravotní péče vyrovnat se se současnou krizí.“


Od Řecka po Portugalsko: vlády členských států EU se snaží vyrovnat s druhou vlnou infekcí, tentokrát zavádějí místní omezení. Například se tak stalo v Lisabonu, kde část městských oblastí zůstane v karanténě, která byla oznámena před dvěma týdny.

Katalánský soud rozhodl, že karanténa ve městě Lleida, nově uložená krajskými úřady, nespadá do jejich pravomoci a je výhradně v pravomoci ústředního orgánu.

Televize uvedla názor muže: „Jsme v nejistotě. Není známo, čí slova poslouchat a která rozhodnutí plnit? Úřady zní rozporně - nikdo neví, co dělat, jak dělat, jak jednat ...“

V Katalánsku hovoříme o izolaci, která postihuje asi 160 tisíc obyvatel této oblasti Pyrenejského království.

Řecko, které se na jedné straně snaží zachránit odvětví cestovního ruchu tím, že vyzývá strávit dovolenou na svých plážích, je na druhé straně nuceno zavést přísná kontrolní opatření, zejména na hranicích republiky, aby se zabránilo masivním infekcím v polovině léta.

Ve Francii úřady oznámily (jedná se o hlavě vlády a ministru zdravotnictví), že se zabývají otázkou zavedení povinného nošení masek mimo domov v uzavřených prostorech, včetně nákupních center, kin a podobně. Jak se to vyrovná s prázdninovou sezónou, která začíná tento týden, dosud  nevysvětlily.

(kou, prvnizpravy.cz, euronews.com, foto: arch.)