Svátek má: Lumír

Zprávy

Velikost textu:

Kyjev předpověděl Ukrajincům těžkou zimu kvůli sporům s Ruskem!

Kyjev předpověděl Ukrajincům těžkou zimu kvůli sporům s Ruskem!

Ukrajinu čeká těžká zima kvůli sporu s Ruskem o tranzitu plynu. Uvedl to Andrej Gerus, zástupce prezidenta Vladimira Zelenského ve vládě země, ve vysílání televizní stanice „Naš“.

Ilustrační foto
20. srpna 2019 - 11:04

„Máme situaci, kdy máme poměrně nízkou akumulaci uhlí ve skladech, a měli jsme, řekněme, komplikovanou a ostrou diskusi se společnostmi vyrábějícími teplo, zejména s velkými společnostmi," řekl Gerus při komentáři přípravy Kyjeva na chladné období. .

Podle něj ukrajinské úřady trvají na tom, že společnosti vyrábějící teplo by neměly využívat zásoby uhlí ve skladech jako způsob vydírání ke zvýšení poplatků.

„Takové příběhy se již na Ukrajině odehrály a rádi bychom, aby se to nikdy neopakovalo, a společnosti si ponechaly dostatečné zásoby uhlí ve skladech, zejména v předvečer těžké zimy, když máme nějaké spory s Gazpromem ohledně tranzitu plynu," uvedl zástupce Zelenského.

Nejistota ohledně přepravy modrého paliva může ovlivnit situaci na trhu s plynem v zemi, varoval Gerus.


K tomu je ale třeba poznamenat, že do potíží s energiemi Kyjev dostal sám svým ideologickým přičiněním.

Kyjev přestal nakupovat plyn od Moskvy v listopadu 2015. Od té doby čerpá palivo nakoupené v reverzním režimu v Evropě, zejména na Slovensku, v Maďarsku a Polsku (komické na věci je, ž se z více než dvou třetin jedná o přesměrovaným ruský plyn, a vydělávají na tom uvedené země zvýšenou cenou - pozn. red.).

Stávající smlouvy na dodávky a tranzit ruského plynu přes Ukrajinu vyprší na konci roku 2019. A zatím není žádná jistota ohledně jejich budoucnosti. O otázce nové dohody se diskutuje na trojstranných zasedáních Ruska, Ukrajiny a Evropské komise, která se konala v lednu v Bruselu.

Ruský ministr energetiky Alexander Novak v červnu po jednáních s viceprezidentem Evropské unie pro energetickou unii Evropské unie Marošem Šefčovičem řekl, že Rusko je připraveno prodloužit smlouvu o tranzitu plynu přes Ukrajinu a obnovit dodávky plynu do Kyjeva. Nicméně upozornil na to, že tento kontrakt by měl být dostatečně rentabilní. Novak zároveň označil vyřešení sporu mezi Gazpromem a Naftogazem za jeden z klíčových bodů pro dosažení dohody.

(kou, prvnizpravy.cz, tvnaš, foto: arch.)