Svátek má: Luboš

Zprávy

Velikost textu:

Kyjev prý splní politickou část Minsku-2 až po zrušení DLR a LLR!

Kyjev prý splní politickou část Minsku-2 až po zrušení DLR a LLR!

Kyjev je připraven plnit politickou část Minských dohod až po zrušení samozvaných republik Doněcké a Luhanské lidové republiky a stažení sil podél celé linie kontaktu.

Ilustrační foto
16. října 2019 - 10:15

Uvedla to Daria Oliferová, mluvčí zástupce Kyjeva v kontaktní skupině pro Donbas Leonida Kučmy.

Ovšem tyto podmínky spíše vypadají jako požadavek naprosté kapitulace DLR a LLR a vzniká otázka, zda chce vůbec Kyjev nastolit mír v Donbasu.

„Ukrajinská strana zdůraznila, že provádění politického bloku otázek dohod z Minsku je možné pouze s výhradou následujících bodů: rozpuštění kvaziskupin DLR a LLR,“ napsala Oliferová na své facebookové stránce.

Podle ní je také pro provádění politického bloku dohod v Minsku zapotřebí úplné příměří, které zajistí účinný dohled mise OBSE na Ukrajině, stažení zahraničních vojsk a vojenského materiálu z Ukrajiny, stažení sil a výzbroje po celé kontaktní linii.


Kromě toho Kyjev trvá na zajištění práce Ústřední volební komise Ukrajiny, ukrajinských politických stran, médií a zahraničních pozorovatelů na nekontrolovaných územích Donbasu, a zřídí se kontrola nad nekontrolovanou částí rusko-ukrajinské hranice, dodala Oliferová.

V Kyjevě byly DLR a LLR rovněž obviněny z narušení stahování sil v Petrovském a Zolotoje, ačkoli to byly milice, které třikrát oznámily svou připravenost stáhnout síly, ale ukrajinské bezpečnostní síly neodpověděly.

Kyjevská strana rovněž zdůraznila potřebu demilitarizace osad Kalmius, Novoazovsk, Sachanka a Kumachovo Doněcké oblasti, odkud by měla být stažena těžká technika.

Přičemž byly v dohodách v Minsku schváleny následující postupy - ustanovení příměří, stažení sil, první den po stažení je nutné zahájit dialog o volbách v Donbasu a musí být také provedena amnestie pro strany konfliktu. Znění dohod také uvádí, že „obnovení plné kontroly státní hranice ukrajinskou vládou v celé konfliktní zóně ... by mělo začít prvním dnem po komunálních volbách a končit po úplném politickém urovnání“.  

(kou, prvnizpravy.cz, facebook.com, foto: arch.)