Svátek má: Dalibor

Zprávy

Velikost textu:

Le JDM: Seberte Trumpovi telefon pro jeho dobro a bezpečnost USA!

Le JDM: Seberte Trumpovi telefon pro jeho dobro a bezpečnost USA!

Nedávno pouhými dvěma telefonními hovory se Donaldu Trumpovi podařilo situaci v Sýrii zhoršit situaci a vyvolat proti sobě řízení o impeachmentu, píše publicista Le JDM Pierre Martin.

Donald Trump, prezident USA
16. října 2019 - 04:23

Mluvíme o rozhovorech amerického vůdce s Vladimirem Zelenským a tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Podle autora je pro dobro Spojených států a samotného Trumpa čas, aby se jeho blízcí zamysleli, že mu vezmou telefon.

„Vynikající“ telefonní rozhovor Donalda Trumpa s ukrajinským prezidentem zapadne do historie jako událost, která spustila nyní nevyhnutelný proces obžaloby, píše publicista Le JDM Pierre Martin. Jak autor připomíná, během hovoru americký prezident jasně požádal svého partnera, aby mu udělal laskavost tím, že vyšetří činnosti syna Trumpova hlavního rivala v nadcházejících prezidentských volbách Joe Bidena.

Podle novináře neměl Vladimír Zelenskij v rozhovoru s Trumpem na výběr, protože jeho země je „zcela závislá“ na americké vojenské pomoci, aby mohla čelit „všudypřítomné ruské hrozbě“. Navzdory obvinění hlavy Bílého domu, že žádost o vyšetřování týkající se Huntera Bidena přímo nesouvisí s otázkou dodávky zbraní, částečný přepis rozhovoru nenechává téměř žádné pochybnosti o existenci tohoto propojení, zdůrazňuje autor.

Trump tím, že si vyměnil stranickou výhodu za vojenskou pomoc Ukrajině, ohrozil národní bezpečnost USA, ale ještě to nebylo tak jako při dalším telefonickém rozhovoru s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Po řadě protestů a neúspěchů v domácích volbách se turecký vůdce rozhodl „podnítit nacionalistické pocity“, v důsledku čehož se dostal k moci silným úderem kurdským milicím v Sýrii. Jediné, co potřeboval, bylo, aby americký prezident „udělal malou službu“ a americké jednotky - spojenci Kurdů v boji proti „Islámskému státu“ uvolnili cestu Ankaře k útoku.

 
Poté, co si „zabalilo“ asi tisíc amerických vojáků v severní Sýrii a Donald Trump oznámil, že splnil svůj slib stáhnout americké jednotky ze Středního východu, tím vyprovokoval propuštění stovek bojovníků IS, kteří byli ve vězení pod ochranou Kurdů, a také se snížil na nulu spojeneckou důvěru v Ameriku.
 
Jak autor článku poznamenává, toto „impulzivní a špatně pojaté rozhodnutí“ učinil Trump bez konzultace s Kongresem nebo poradci pro národní bezpečnost, zjevně s jediným cílem potěšit svého tureckého kolegu Erdogana, „autoritářského vůdce, který se zdá být po jeho chuti“ . Zároveň se Rusové stali hlavními příjemci výhod z tohoto „hrubého omylu“, zdůrazňuje novinář.

„Prostě stačí jednoduchý telefonát, aby Donald Trump narušil křehkou rovnováhu v syrském sudu s prachem“, aby způsobil obrovskou škodu postavení USA v tomto regionu, kurdské spojence zanechává svému osudu a osvobozuje stovky bojovníků „Islámského státu“. Další telefonní hovor stačil na to, aby se Trump stal třetím prezidentem v historii USA a dostal oficiální obvinění od Sněmovny reprezentantů. Americký vůdce navíc z telefonu posílá většinu svých tweetů, které většina populace vnímá jako nevhodné a nepřijatelné.
 
„Pro své vlastní dobro a dobro jeho země by se měl někdo zamyslet a sebrat mu telefon," píše Martin. Nebo přinejmenším připomenout americkému prezidentovi, že zahraniční politika velké mocnosti nemůže být dílem jedné osoby, dodal.

(kou, prvnizpravy.cz, journaldemontreal.com, foto: arch.)