Svátek má: Dalibor

Zprávy

Velikost textu:

OSN: Narazili jsme se snahou vyšetřit psychologické mučení Assangeho!

OSN: Narazili jsme se snahou vyšetřit psychologické mučení Assangeho!

Zvláštní zpravodaj OSN proti mučení Nils Melzer v New Yorku uvedl, že ani jedna ze zemí, které organizace oslovila, nesouhlasila s vyšetřováním psychologického mučení zakladatele WikiLeaks Juliana Assangeho.

Ilustrační foto
16. října 2019 - 12:20

„Požádali jsme zúčastněné státy, aby provedly šetření této situace, zmírnily tlak jimi vyvíjený na (Assange), zejména aby zajistily dodržování jeho zákonných práv, která jsou podle mého názoru systematicky porušována. Žádná ze zúčastněných zemí však s vyšetřováním nesouhlasila, i když je to jejich povinnost podle Úmluvy OSN proti mučení,“ uvedl Melzer.

Řekl, že dva lékaři, kteří navštívili Assange, dospěli k závěru, že byl dlouhou doibu vystaven psychologickým mučením.


Již dříve bylo oznámeno, že obrana zakladatele WikiLeaks je velmi znepokojena jeho zdravím.

Na konci května zvláštní zpravodaj OSN pro mučení a špatné zacházení Nils Melzer uvedl, že představitelé britské strany používají k ovlivnění Assange řadu psychologických metod.

Melzer navštívil Juliana Assangeho ve vězení 9. května 2019, aby zhodnotil jeho situaci. Metody, které vůči Assangemu uplatnily Spojené státy, Velká Británie, Švédsko a Ekvádor, popsal jako psychologické mučení a americké obvinění jako „kriminalizaci investigativní žurnalistiky“.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)