Svátek má: Jeroným

Zprávy

Velikost textu:

Pentagon: Čína provokuje a destabilizuje situaci v Jihočínském moři

Pentagon: Čína provokuje a destabilizuje situaci v Jihočínském moři

Pentagon odsoudil pořádání čínských vojenských cvičení kolem sporného souostroví v Jihočínském moři a prohlásil, že „budou dále destabilizovat“ situaci v regionu.

Ilustrační foto
3. července 2020 - 09:01

„Ministerstvo obrany je znepokojeno rozhodnutím Číny provádět vojenské cvičení kolem Paracelských ostrovů v Jihočínském moři od 1. do 5. července," uvedl Pentagon ve svém prohlášení.

Tyto činnosti prý „dále destabilizují situaci“ v této oblasti, o níž tvrdí Čína, ale také Vietnam a Taiwan, že jim patří.

„Tato cvičení také porušují závazky, které Čína přijala v Prohlášení o chování stran v Jihočínském moři z roku 2002,"
uvedl Washington.

Tento text podepsaný asijskými zeměmi (Sdružení národů jihovýchodní Asie) předpokládá, že se všechny strany „vyhnou činnostem, které by mohly komplikovat nebo prohloubit spory a ohrozit mír a bezpečnost".

„Je jedna z dlouhé řady akcí Číny, která uplatňuje nezákonné námořní nároky a znevýhodňuje své asijské sousedy v Jihočínském moři,“ tvrdí se v prohlášení.Naproti tomu Washington říká, že chce pouze „svobodný a otevřený indo-tichomořský region, kde jsou všechny malé i velké země bezpečné a suverénní, prosté nátlaku a mohou rozvíjet své ekonomiky v souladu s mezinárodními pravidly a standardy. "

Pentagon, který vyzývá "všechny strany k omezení", varoval, že "bude i nadále sledovat" čínské vojenské aktivity v regionu. Paracelské  ostrovy u pobřeží Číny a Vietnamu, jsou nárokované těmito dvěma zeměmi a Taiwanem. Už více než 40 let je ovládá Peking, který je militarizoval zejména instalací raket. Americké námořnictvo pravidelně hlídkuje blízko tohoto souostroví a to u Spratlyových ostrovů, dále na jih, aby prosazovalo svobodu plavby v mezinárodních vodách, a Čína pravidelně protestuje.

Z pohledu Pekingu se ale naopak USA chovají v oblasti provokativně a zasahují do suverenity země. Podle něj otázka sporných ostrovů není záležitostí USA, ale případně jen zemí okolo Jihočínského moře.

(rp,prvnizpravy.cz,figaro,foto:arch.)