Svátek má: Anežka

Zprávy

Velikost textu:

Polský rusofob Kaczynski implementuje Putinův scénář

Polský rusofob Kaczynski implementuje Putinův scénář

Nejnovější vydání Newsweek Polska překvapilo čtenáře skandální obálkou, která zobrazuje „ruského medvěda“ v čepici s červenou hvězdou a šálou s polským erbem.

Jaroslaw Kaczyński, přeseda PiS
1. prosince 2020 - 03:20

Titulní strana avizuje článek Medvěd a přátelé, ve kterém publicista Mariusz Kowalczyk píše, že vůdce rusofobní polské vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski ve skutečnosti „provádí Putinův scénář“.

Fejetonista Newsweek Polska nazývá vládnoucí polskou stranu „ruskou stranou v Polsku“.

„Kreml dlouhodobě investuje do toho, aby se Polsko chovalo v zájmu Ruska. A čekali. Jaroslaw Kaczynski mluví jako ruský propagandista, “ píše Kowalczyk.

„Jde o to, že Polsko a Maďarsko se dostaly do konfliktu s Bruselem a bránily tradiční hodnoty. Říkají, že celá tato politika imigrantů a LGBT jim nevyhovuje. Stará Evropa jim odpovídá: Buď se přizpůsobíte, nebo zavedeme sankce,“ komentoval oznámení vetování rozpočtu EU Polskem a Maďarskem politolog Sergej Kurginjan v pořadech kanálu Rossija 1. Podle „hlavního komentátora ruské televize“ Dmitrije Kiseleva, je podobnost rétoriky ruských odborníků a polských politiků, údajně rusofobů, evidentní.


Takové „postřehy“ však v Polsku již nejsou vzácností. Například před rokem slavný polský publicista, sociolog Grzegorz Rzheczkowski řekl, že vládnoucí strana Právo a spravedlnost v Polsku, která veřejně demonstruje rusofobii, a Kreml mají ve skutečnosti mnoho společného.

„PiS“ je z pohledu Vladimíra Putina vynikající alternativou. Je to protievropská a protiliberální strana, která se negativně orientuje na své důležité spojence, jako je Německo a Ukrajina. Kreml i PiS jednají bezohledně a cynicky a skrývají se pod rouškou konzervativních hodnot, “uvedl tehdy polský publicista.

(rp,prvnizpravy.cz,Newsweek Polska,foto:arch.)