Svátek má: Xenie

Zprávy

Velikost textu:

Ruská Účetní komora vypracovala pro ekonomiku „šokový scénář“

Ruská Účetní komora vypracovala pro ekonomiku „šokový scénář“

Účetní komora Ruské federace poprvé připravila vlastní verzi prognózy vývoje ruské ekonomiky na období 2020–2023, která obsahuje „šokový scénář“.

Ilustrační foto
29. října 2020 - 10:16

Ten zahrnuje prodloužení karanténních opatření do konce jara - začátkem léta roku 2021. Účetní komora RF má dohlížet na rozpočet a v ruském politickém systému plní roli podobnou českého Nejvyššího kontrolního úřadu.

Auditoři představili dva scénáře. Nejpravděpodobnější z nich - základní scénář - vychází z přibližně stejných předpokladů jako oficiální prognóza Ministerstva hospodářského rozvoje: pandemie zasáhla ekonomiku ve druhém čtvrtletí letošního roku, boj proti ní bude pokračovat, ale ve většině zemí nebudou zavedena nová přísná omezující opatření.

Druhý - konzervativní scénář - předpokládá tvrdší průchod druhé vlny pandemie na podzim a zimu 2020–2021 a případně na jaře 2021 se znovu zavedením omezení v Evropě a Rusku. „Hromadné očkování a únik z karanténních omezení se v tomto scénáři předpokládají nejdříve na konci jara-léta 2021. Tento scénář tedy představuje pro Rusko zátěžový scénář v kontextu přetrvávajících pandemických rizik, ale bez nového šoku spojeného s poklesem cen ropy," uvádí dokument.


„Pokles globální ekonomiky v roce 2020 bude hlubší než v prvním scénáři a oživení globální ekonomiky v roce 2021 nebude úplné a bude částečně odloženo na rok 2022,“ upozorňují autoři prognózy. Podle jejich výpočtů, pokud se v základním scénáři ruský HDP v roce 2020 sníží o 4,2%, pak v konzervativním scénáři - o 4,8%. Oba scénáře současně předpokládají, že ruská ekonomika se v roce 2021 vrátí k růstu: v základním scénáři však bude růst HDP 2,2% a v konzervativním pouze 1,3%. „Je třeba poznamenat, že tempo růstu ruského HDP podle naší prognózy zůstává výrazně pod tříprocentní úrovní a tempem růstu světové ekonomiky, pokud je považujeme za měřítka růstu v souladu s vyhláškou prezidenta Ruské federace,“ uvádí se v dokumentu.

Investice v Ruské federaci podle základního scénáře letos poklesnou o 4,5% a v konzervativní verzi - o 5%. Ale také u obou variant se očekává jejich růst v roce 2021: o 2,5% - podle výchozího stavu a o 1,5% - podle konzervativní prognózy.

V základní verzi prognózy se předpokládá, že reálné příjmy obyvatelstva v běžném roce poklesnou o 2,3% a v příštím roce jejich růst o 2%. V konzervativním scénáři se reálné příjmy v roce 2020 sníží o 2,5% a v roce 2021 porostou o 1,5%.

Relativně malý pokles příjmů lze vysvětlit přetrvávajícím vysokým podílem výdajů na sociální politiku v rozpočtu, jakož i očekávaným růstem reálných mezd a nízkou nezaměstnaností. Posledně jmenovaný údaj se v aktuálním roce zvyšuje pouze na 6% podle základního scénáře a až na 6,3% ekonomicky aktivní populace - v konzervativní verzi, ale již v roce 2022 se vrací na předkrizovou úroveň kolem 4,5% v základní prognóze a podle konzervativního scénáře až v roce 2023.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)