Svátek má: Svatoslav

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: „Úžasné věci na hraně fantazie“ kolem Navalného!

Rusko: „Úžasné věci na hraně fantazie“ kolem Navalného!

Ruská strana oficiálně dospívá k přesvědčení, že „otrava“ Navalného byla pečlivě zinscenována.

Alexej Navalnyj, ruský opozičník
30. září 2020 - 04:20

Ruské ministerstvo zahraničí označilo skutečnost, že nikdo z Navalného doprovodu, údajně otrávený „Novičokem“, nebyl zraněn, za „úžasnou věc na pokraji fantazie“.

Ministerstvo zdůraznilo, že Rusko okamžitě zaujalo nejtransparentnější stanovisko k situaci s Navalným, ale dostalo se mu kategorického odmítnutí německé vlády spolupracovat při zjišťování důvodů toho, co se stalo, uvedla RT.

Ruské ministerstvo zahraničí komentovalo nesrovnalosti v situaci s Alexejem Navalným a poznamenalo, že kroky Německa v situaci s bloggerem byly tak dobře sladěné, že přemýšlí o tom, zda byl incident inscenací „na téma mystického použití chemických zbraní“.

Resort zejména poukázal na připravenost okamžitého převezení Navalného do Německa na ošetření, přítomnost zástupců Bundeswehru během jeho přepravy a také na zapojení nejvyššího vojensko-politického vedení do situace, „jejíž hostem“ byl uvedený pacient.

„Zdá se, že všechny tyto organizační otázky byly součástí plánu zpolitizovat tento incident s pochopitelným cílem - obvinit Rusko z porušování Úmluvy o chemických zbraních (CWC)," uvedlo ministerstvo zahraničí.

Ministerstvo zahraničí také označilo skutečnost nedotčeného doprovodu Navalného, údajně „otráveného Novičokem“, za „úžasnou věc na pokraji fantazie“.

„Existují otázky ohledně stavu lidí kolem „otráveného" Navalného v hotelu, na letišti a na palubě letadla, který měl být logicky vážně ovlivněn. To se však zjevně nestalo, také kvůli nějaké šťastné shodě okolností. Jedním slovem, všude se staly úžasné věci na pokraji fantazie,“ zdůraznilo ruské ministerstvo zahraničí.

Ministerstvo připomnělo, že Rusko v případě bloggera okamžitě zaujalo nejtransparentnější stanovisko, ale od německé vlády dostalo kategorického odmítnutí spolupracovat při zjišťování příčin, k nimž došlo.
„Ve skutečnosti od prvního dne přešel Berlín na „megafonovou“ diplomacii a zahájil rozsáhlou kampaň na základě obvinění ruských úřadů za údajnou otravu ruského občana. Aktivně se na něm podíleli euroatlantičtí spojenci a velitelství NATO a Evropské unie, kteří požadovali jakési „nezávislé mezinárodní vyšetřování“ pod záštitou Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW),“ poukázalo ministerstvo zahraničí.


Upozornilo na „přípravná opatření“ přijatá technickým sekretariátem OPCW a také neustálý kontakt s Berlínem naznačují jeho předpojatost a angažovanost.

Připomeňme, že den předtím ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který komentoval situaci s Navalným, označil odpovědi Berlína na žádosti ruské strany za „absurdní“ a dodal, že OPCW, kam žádost poslala také Moskva, ji „na několik dní klamala“. Ministr připomněl, že Rusko oficiálně požádalo SRN o konzulární přístup k Navalnému, který je ruským občanem, ale nedostalo žádnou odpověď. Německo navíc dosud neposkytlo žádné důkazy o tom, že byl Navalnyj údajně otráven látkou „Novičok“.

Dne 25. září zástupkyně oficiálního zástupce vlády SRN, Martina Fitzová, na briefingu uvedla, že německé zastoupení v OPCW obdrželo od Ruska nótu požadující, aby poskytla komplexní informace o situaci s Alexejem Navalným.

„Mohu potvrdit, že německá mise SRN v OPCW obdržela včera ruskou nótu o situaci s otravou Alexeje Navalného, na tuto nótu bude reagovat v rámci příslušných ustanovení Úmluvy o zákazu chemických zbraní, která ji stanoví po dobu deseti dnů," citovala ji RIA Novosti.

Na otázku RT Deutsch, proč německé úřady stále odmítají testovat lidi doprovázející Navalného, zejména lékaře a piloty letadla z Omsku do Berlína, na stopy „Novičoku“, vzhledem k jeho vysoké letalitě, řekla Fitzová: „Nemám žádné informace k této otázce, protože v současné době není v této věci třeba podnikat žádné další kroky, než ty, které již byly učiněny.“

Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov v komentáři k situaci kolem Navalného zdůraznil, že chemické zbraně na ruském území byly zničeny a Moskva splnila své závazky vyplývající z příslušné úmluvy. Peskov na otázky novinářů dodal, že k pocitu obav z používání chemických zbraní kýmkoliv potřebujete získat nezbytná fakta.

"Zatím naši specialisté takovou možnost nemají. Všechny studie prováděné v tomto ohledu tuto skutečnost nepotvrzují. Zároveň víme, že naši kolegové v Berlíně, Paříži a Stockholmu tvrdí, že mají takové potvrzení. Abychom mohli pokračovat, musíme získat informace, které mají naši kolegové ve výše zmíněných hlavních městech,“ vysvětlil Peskov.

Mezitím komise Státní dumy pro vyšetřování faktů o vměšování do záležitostí Ruska zvenčí zaslala výzvu prezidentovi Spolkového sněmu Wolfgangovi Schäublemu s návrhem na vytvoření společné pracovní skupiny pro parlamentní kontrolu nad vyšetřováním incidentu s Navalným, uvedla RIA Novosti. Ve výzvě komise se uvádí, že je plánována masivní dezinformační kampaň o údajném zapojení ruské strany do „otravy“ bloggera, která poškozuje rozvoj vztahů mezi oběma zeměmi. Odpověď Bundestagu však byla negativní.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)