Svátek má: Dalibor

Zprávy

Velikost textu:

Strana.ua: Zelenskij si rozmyslel slib přezkoumání jazykového zákona!

Strana.ua: Zelenskij si rozmyslel slib přezkoumání jazykového zákona!

Kancelář prezidenta Ukrajiny neprováděla analýzu zákona o fungování ukrajinského jazyka slíbeného během volební kampaně s cílem dodržovat ústavní práva všech Ukrajinců.

Vladimir Zelenskij, prezident Ukrajiny
18. září 2019 - 11:04

Podle „Strany.ua“ se ukázalo, že tento problém nepatří do jurisdikce hlavy státu.

Za dobu 100 dnů prezidentství neuskutečnil Vladimir Zelenskij analýzu zákona o fungování ukrajinského jazyka slíbenou během volebního závodu s cílem dodržovat ústavní práva všech Ukrajinců. Podle „Strany.ua“ nebyly v kanceláři prezidenta Ukrajiny zřízeny žádné pracovní nebo expertní skupiny, které by tento zákon analyzovaly.

Jak uvádí noviny, ukázalo se, že tento problém nepatří do jurisdikce hlavy státu.
 
„Orgánem ústavní jurisdikce, který rozhoduje o ústavnosti zákonů, je Ústavní soud. Současně zahájil Ústavní soud ústavní řízení ve věci návrhu 51 poslanců ohledně ústavního zákona o „Zajištění fungování ukrajinského jazyka jako státnosti“, uvedl úřad prezidenta Ukrajiny.


Je pozoruhodné, že loni v červenci v kanceláři prezidenta Ukrajiny uvedli, že Vladimir Zelenskij návrh zákona analyzoval, aniž by vytvořil zvláštní pracovní skupiny, poznamenalo s jistým údivem ukrajinské vydání.

Proti kontroverznímu zákonu vystupovaly zejména jazykové menšiny na území Ukrajiny. To se přeneslo i do mezistátních vztahů, kdy zejména Maďarsko kritizuje Kyjev za „potlačování“ práv menšin a dokonce se kvůli tomu snaží blokovat evropskou integraci Ukrajiny i její vstup do NATO.

(kou, prvnizpravy.cz, strana.ua, foto: arch.)