Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

SVT: Referendum k ústavě je Putinovým velkým vítězstvím!

SVT: Referendum k ústavě je Putinovým velkým vítězstvím!

77% Rusů, kteří se zúčastnili referenda o ústavních změnách, podpořilo návrh Vladimíra Putina na zavedení zásadních změn v hlavním zákoně země, píše SVT.

Vladimir Putin, prezident Ruské federace
3. července 2020 - 04:20

Jak švédská televize poznamenává, během hlasování voliči vyjádřili svůj postoj k oběma „cenám“ ve formě valorizace důchodů a ke změně, která umožňuje ruskému vůdci zůstat ve funkci až do roku 2036.

Po zpracování téměř všech hlasů v referendu o změnách ruské ústavy hlasovalo 77% voličů pro Putinův návrh na zavedení hlavních změn hlavního zákona, píše SVT.

Volební místnosti v Rusku zůstaly otevřené celý týden, aby se před koronavirovou pandemií zabránilo velkému shrocení lidí. Podle ústřední volební komise činila celková volební účast přibližně 65%.

V průběhu hlasování mohli voliči rozhodovat o svém postoji k „odměnám“ i nárokům na moc. Na jedné straně vah se stanovila přísnější pravidla v oblasti minimálních mezd a valorizace důchodů, zatímco na druhé straně - zrušení zákona o funkčním období prezidenta, což umožní Vladimirovi Putinovi zůstat v úřadu až do roku 2036 (jistěže se jedná o účelovou změnu ústavy, ale v podání západních médií to vypadá, jako kdyby šlo o rozhodnutí ruského samovládce - cara. Ostentativně ignorují skutečnost, že pokud by Putin chtěl pokračovat v dalším volebním období, musel by kandidovat a musel by být zvolen ve volbách. Tato média ani nenapadne hovořit třeba o tom, že například německá kancléřka je ve svém úřadu již od roku 2005 – to jest čtvrté funkční období – a pokud by chtěla, mohla by patrně kandidovat i na páté - pozn. red.). Součástí reformního balíčku bylo mimo jiné ustanovení, že manželství je spojenectví mezi mužem a ženou.


„Pro nás důchodce je velmi důležité, že zvýší důchody," řekla 79letá ruská žena Valentina Kungurceva. Podle ní jí nevadí, že Putin nadále povládne.

Strategie změn je skvělá: 14 zcela odlišných ústavních změn spadalo do jediného balíčku. „Je to složitý dokument se spoustou změn. Zákon má více než 50 stran, ale otázka pro voliče je následující: „Schvalujete změny v plném rozsahu ano nebo ne?“ uvedl zaměstnanec Švédského institutu pro obranný výzkum Gudrun Persson.

Kritici a opoziční politici vidí referendum jako dobře organizovaný „ústavní převrat“, jehož cílem je především připravit cestu Putinovi na nová funkční období. V důsledku přijetí dodatků může být ruský vůdce po uplynutí stávajícího funkčního období v roce 2024 znovu zvolen ještě dvakrát.

Současně Kreml vynaložil velké úsilí, aby přilákal Rusy do volebních místností. Zejména ti, kteří se rozhodnou zúčastnit se referenda, mají šanci vyhrát hodnotné ceny, jako jsou auta a byty, poznamenala švédská televize.

Jen zapomněla dodat něco o volbách pod hlavněmi samopalů a zavřených činitelů opozice tvořících tak velké masy, že se jistě jednalo o kremelský podvod.

(kou, prvnizpravy.cz, svt.se, foto: arch.)