Svátek má: Igor

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský parlament: Místní volby na Donbasu v říjnu nebudou

Ukrajinský parlament: Místní volby na Donbasu v říjnu nebudou

Nejvyšší rada naplánovala místní volby na Ukrajině 25. října 2020. Toto rozhodnutí učinili poslanci na schůzi dne 15. července. 326 poslanců hlasovalo „pro“ z celkového počtu 450 poslanců.

Ilustrační foto
16. července 2020 - 09:01

V souladu s přijatým usnesením se budou místní volby konat po celé Ukrajině, s výjimkou Krymu „okupovaného Ruskem“ a oblastí regionů Doněcké a Luganské oblasti, které ukrajinská vláda nekontroluje.

Volby na těchto územích budou vyhlášeny za podmínek: „stažení všech nezákonných ozbrojených skupin, okupačních sil a vojenského vybavení z území Ukrajiny“; "Obnovení plné kontroly Ukrajiny nad státní hranicí"; "Obnovení ústavního pořádku a právního státu na dočasně okupovaných územích."

Je třeba poznamenat, že tato formulace problému zásadně odporuje dohodám v Minsku, kde se nejprve konají volby a uděluje se zvláštní status, a poté se hranice převádí na Ukrajinu.

Parlamentní frakce „Opoziční platforma - pro život“ (HLO) pro toto usnesení nehlasovala, protože v regionech Lugansk a Doněck nebudou volby do regionálních rad a moc zůstane v rukou civilně-vojenské správy.

„Vzhledem k nemožnosti zajistit zastupování společných zájmů územních komunit vesnic, měst a měst Doněcké a Luganské oblasti nejsou volby poslanců regionálních rad Doněcké a Luganské jmenovány a neuskutečňují se, “ píše se v  usnesení.


Rozhodnutí o místních volbách v Radě mělo být zváženo již 13. července, ale hlasování se neuskutečnilo v ten den.

Připomeňme, že dřívější zástupci ukrajinských orgánů opakovaně uvedli, že je třeba provést místní volby na „okupovaném“ území Donbasu, aniž by jim udělili zvláštní postavení.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)