Svátek má: Michal

Zprávy

Velikost textu:

V Německu se zvyšuje počet žen a dívek s „obřízkou“

V Německu se zvyšuje počet žen a dívek s „obřízkou“

Podle ministerstva pro rodinné záležitosti se v posledních třech letech praxe mrzačení ženských pohlavních orgánů v Německu zvýšila o 44 procent.

Ilustrační foto
4. července 2020 - 07:20

Ženská obřízka je stále rozšířená ve velkých částech severní Afriky, zejména v zemích Nilu, ale také v jihozápadní Asii (například v Jemenu) nebo jihovýchodní Asii (muslimové v Malajsii nebo Indonésii). Části ženského klitorisu, někdy také stydké pysky, jsou buď odstraněny, nebo obřezány.

Mrzačení ženských pohlavních orgánů má v severoafrických zemích tradici tisíciletí, která sahá až do předislámských dob. Obránci lidských práv a odborníci ve zdravotnictví i četné organizace pro lidská práva varovali po celá desetiletí o často traumatických zážitcích mnoha dívek a četných zdravotních komplikacích. Na celém světě je více než 200 milionů obřezaných žen a dívek.


Jak ukazují nedávné průzkumy, počet mrzačení ženských pohlavních orgánů se také zvýšil v Německu. Podle Spolkového ministerstva pro rodinné záležitosti se počet za poslední tři roky zvýšil o 44 procent. Takovými zásahy je ohroženo přibližně 15.000 dívek.

Důvodem tohoto nárůstu je imigrace z odpovídajících kulturních kruhů, v nichž jsou různé formy obřízky ženských pohlavních orgánů stále rozšířené. Tímto způsobem se tato praxe šíří také v Německu.

Sunny cirkumcize
Jedná se o arabskou tradici, při níž by měla být odstraněna pouze předkožka klitorisu. Takto provedený zákrok má jako jediný nárok na název obřízka a pokud je proveden v původním smyslu a malém rozsahu, lze u něj jako u jediného připustit i možné zlepšení sexuálního prožitku obnažením glans při ztopoření. Většinou však při tomto zákroku dojde k odstranění špičky (glans) klitorisu, takže žena poté neprožívá tolik vzrušení, jako při celistvé konfiguraci klitorisu. Odstraněním jen špičky poštěváčku nemusí dojít k absolutní ztrátě prožitku při ztopoření pahýlu, avšak mnohdy si dívky stěžují, že jakoby to „tam bubřelo a není kam“. Z toho pak mohou nastat traumatické situace, avšak to ještě není to nejhorší, pokud je odřezání „čisté“, tzn. celistvě ošetřené. Pokud je obřízka tohoto typu provedena jako infibulace, tak je odřezaný celý volný klitoris, tj. přeťata crura těsně za vazy ke stydké kosti. Pak jej dívka necítí, jen jej má v paměti zafixován. Bývají problémy s masturbací, neboť vjemy jsou jako by ho tam měla, avšak nedohmátne ho (wikipedia).

(rp,prvnizpravy.cz,freiwelt,foto:arch.)