Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

V Německu Spojeným státům: Ukončete sankce proti Nord Stream 2!

V Německu Spojeným státům: Ukončete sankce proti Nord Stream 2!

Klaus Ernst, předseda Hospodářského a energetického výboru Bundestagu, poslal svým americkým kolegům dopis, v němž je vyzval, aby upustili od sankcí proti Nord Stream 2.

Ilustrační foto
16. července 2020 - 10:16

Výňatky z dokumentu citovaly noviny Süddeutsche Zeitung.

„Budete bezpochyby odolávat pokusům o vměšování do vnitřních záležitostí Texasu, Wisconsinu nebo Pensylvánie. Evropa zase doufá, že budete respektovat rozhodnutí přijatá v Evropské unii demokratickými prostředky,“ poznamenal poslanec.

Ernst zdůraznil, že americká sankční politika ohrožuje partnerství s EU a poškozuje americký imidž. Politik označil za neodůvodnitelná obvinění, že Nord Stream 2 „posiluje závislost Německa na Rusku“.


Připomněl také, že za účelem diverzifikace dodávek energie německá vláda podpořila výstavbu terminálů LNG a podpořila také myšlenku uzavření nové pětileté smlouvy o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu.

Nicméně naposledy americký ministr zahraničí Mike Pompeo varoval evropské země: "Ihned od toho (projektu) odstupte, nebo ponesete následky!"

Je tedy zřejmé, že se vztahy mezi EU, a zejména Německem, a Spojenými státy ještě více zostří.

Sankce proti Nord Stream 2

Začátkem června byl v Senátu USA představen návrh zákona, který stanoví rozšíření omezujících opatření ovlivňujících výstavbu Nord Stream 2. Podle autorů dokumentu se toto nařízení vztahuje na všechna plavidla zapojená do pokládky plynovodu, jakož i na ty, kteří poskytují tato plavidla a jejich práci.

Toto není první pokus Washingtonu bránit realizaci projektu. Návrh zákona o sankcích proti Nord Stream 2 byl dříve představen demokratickými i republikánskými kongresmany. Koncem prosince loňského roku navíc USA přijaly rozpočet na obranu, který stanovil omezující opatření vůči společnostem zapojeným do pokládky. Z tohoto důvodu švýcarský Allseas projekt opustil. V Rusku následně uvedli, že jsou schopni výstavbu plynovodu samostatně dokončit.

(kou, prvnizpravy.cz, sueddeutsche.de, foto: arch.)