Svátek má: Igor

Zprávy

Velikost textu:

WSJ: Biden hrozí Rusku - ale dál, než k slibům nedojde

WSJ: Biden hrozí Rusku - ale dál, než k slibům nedojde

I přes tvrdou rétoriku vůči Rusku, americký prezidentský kandidát Joe Biden, v případě vítězství, ani nepomyslí na uvedení svých hrozeb do praxe, píše The Wall Street Journal.

Joe Biden, kandidát na prezidenta USA
3. července 2020 - 10:16

Článek amerického deníku je typizovanou formou kádrové kritiky stávajícího prezidenta a jeho protikandidáta. Přitom poněkud lehčí formou se jedná o otázku jak „trestat“ Rusko a Putina za zcela neprokázané „zločiny“ u nichž, za argumentaci „drtivých důkazů“ berou slova jako „pravděpodobně“, „možná“, „jsme přesvědčení“ a „myslíme si“ až po okřídlené „jedna paní povídala“ z neznámých zdrojů tajných služeb.

Podle novin, i když obavy ohledně Trumpových „sympatii“ k Putinovi mohou být odůvodněné, není důvod se domnívat, že Biden by byl v tomto ohledu lepší než současný americký vůdce.

„Bude na dohled, kdy 21. ledna 2021 prezident USA se Joe Biden pomstí Rusku za placení Talibanu za zabití Američanů v Afghánistánu. Nasměruje CIA na ruské agenty, kteří dávali odměny za hlavy, pošle Ukrajině pomoc ve formě smrtících zbraní, aby se chránila před ruskou agresí, bude spolupracovat se spojenci, aby vyhnal Rusko a Kubu z Venezuely, odstoupí od smluv o kontrole zbraní, které porušuje Rusko, a také posílí sankce na plynovod Nord Stream 2," napsal The Wall Street Journal.

Ale samozřejmě by to Bidena ani nenapadlo, zejména v souvislosti s nedávným skandálem, že Rusko údajně vypsalo odměny za Američany. Díky tomuto příběhu, který se stal známým z anonymních zdrojů, se můžeme opět vrhnout do temných otřesů vztahů mezi zpravodajskými službami, médii a politiky, poznamenal list.

Trump se znovu vystupuje v roli darebáka, který o tom věděl a neudělal nic; nebo o tom měl vědět, ale nevěděl, takže v každém případě je pravděpodobně, že ho má Vladimir Putin v kapse. Americký vůdce a jeho poradci tvrdí, že neměli povědomí odměnách za hlavy, ale zdroje - opět anonymní - říkají, že to bylo hlášeno v denní zpravodajské zprávě, kterou Trump zřídka čte. Vedoucí amerických zpravodajských služeb odsoudili lidi, kteří tyto informace předali, vzhledem k tomu, že se tyto nepochybně snaží Trumpovi před nadcházejícími volbami ublížit.


První reakcí by podle The Wall Street Journal měl být údiv: konec konců Tálibán po mnoho let zabíjel Američany kvůli náboženskýmu potěšením - jak to tedy mohou merkantilní úvahy změnit? Za zabijení Američanů platili i Íránci a pákistánští džihádisté.

Zadruhé, noviny pokračují, může být někdo opravdu šokován tím, že se za Putinovo Rusko snaží způsobit Americe potíže? Ruský vůdce to dělá nejméně 12 let od „invaze“ do Gruzie v roce 2008. Pokud jde o Bidena, pak reagoval tím, že ze všeho obvinil vládu George W. Bushe a vyzval k „resetování“ vztahů s Ruskem.

Mezitím Putin jedná na americkém dvorku a podporuje Madurův „režim“ ve Venezuele. Prodává raketové systémy S-400 do Turecka a snaží se vrazit klín mezi spojence NATO. Kromě toho podporuje Asadův „krvavý režim“ a také blokuje prodloužení embarga na dodávky íránských zbraní. Jeho agenti, pokračuje publikace, se pokusili eliminovat dvojitého agenta na britském území a místo toho zabili nevinného Brita. „Ano, a kromě toho, on zasáhl do amerických voleb v roce 2016 přímo pod nosem Obamovy a Bidenovy administrativy. Odměny za zabití Američanů lze jen stěží nazvat obrovským krokem vpřed, pokud jde o nedobrosrdečnost vůči doživotnímu prezidentovi Ruska,“ napsal Wall Street Journal.

Ve světle těchto okolností vypadá Trumpova sympatie k Putinovi jako podivnost hraničící s divokostí. Takový přístup poškodil pouze jeho politickou pozici. Trump však zpřísnil protiruské sankce, podpořil Ukrajinu protitankovými raketami, které Obama a Biden odmítli poslat, odstoupil od dvou smluv o kontrole zbrojení, které Rusko „porušuje“, a také se pokusil zastavit Nord Stream 2. „Za celou svou vládu jedná s Ruskem mnohem tvrději, než Obama a Biden," zdůraznily noviny.

Podle The Wall Street Journal by Američané chtěli vědět, co Biden a Trump udělají, bude-li potvrzena moskevská objednávka Tálibánu ohledně amerických vojáků. Bude Trump stále mluvit o Putinově pozvání na G7? Pokud svoji pozici nezmění, bude toto chování na stejné úrovni jako jeho loňské pozvání Tálibánu do Camp Davidu.

Pokud jde o Bidena, naučil se něco od svého posledního setkání s Rusy? Dnes velmi tvrdě hovoří o Rusku a tvrdí, že Putin „nemá duši“, ale od těch dob, kdy se Biden pokusil s ním obnovit vztahy v roce 2009 a Barack Obama kritizoval Mitta Romneyho za jeho rétoriku ze studené války, se nic nezměnilo. Co přesně udělá Biden, aby zabránil Putinovi v dalším útoku na Američany nebo americké zájmy?

„Obava z dohod, které může Trump uzavřít s Putinem ve svém druhém funkčním období, je opodstatněná," připustil The Wall Street Journal. „Kdybychom si byli jisti, že Biden bude lepší než on - ale mohlo by to dopadnout tak, že bude horší," dodal poněkud fatalisticky list.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)