Svátek má: Dalibor

Zprávy

Velikost textu:

WSJ: Írán ukazuje svými raketami USA, že nebude „otloukánkem“!

WSJ: Írán ukazuje svými raketami USA, že nebude „otloukánkem“!

Od roku 1988 Írán výrazně zvýšil svůj raketový arzenál, čímž ohrožuje velké množství amerických vojenských zařízení, píše The Wall Street Journal.

Ilustrační foto
16. října 2019 - 10:10

Na území islámské republiky a jejích spojeneckých států jsou rozmístěny stovky balistických a řízených střel. Podle odborníka Erica Brewera je cílem Teheránu ukázat, že nebude žádným „otloukánkem“.

Americké prohlášení o dodávkách dalších systémů protivzdušné obrany Saúdské Arábii zostřuje konfrontaci mezi Rijádem a Íránem, uvádí The Wall Street Journal.

Podle publikace se islámská republika od posledního otevřeného střetu se Spojenými státy v roce 1988 hodně změnila: nyní má íránská armáda tisíce raket, z nichž mnohé jsou schopné překonat saúdskoarabské systémy protiraketové obrany. Kromě toho má Írán velkou armádu a speciální jednotky, které mohou být podporovány rezervami a bojovníky polovojenských organizací. Iránská vojenská moc je tedy hrozbou pro mnoho amerických vojenských zařízení, píše The Wall Street Journal.
 
Írán popírá zapojení do útoků na saúdské ropné závody 14. září, připomíná The Wall Street Journal, pokud jsou však obvinění Washingtonu a Rijádu pravdivá, pak Írán pod sankcemi prokázal své úmysly a schopnost odvety. Někteří odborníci se domnívají, že se útoků na saúdské továrny podílely nejnovější íránské rakety Sumar: jejich dolet činí asi 1200 kilometrů.
 
Podle Washingtonského centra pro strategická a mezinárodní studia má íránská armáda 500 000 vojáků: navíc lze povolat dalších 350 000 záložníků a počty paramilitaristických organizací dosahují 1,5 milionu. Navíc 8 let bojů v Sýrii umožnilo íránské armádě získat bojové zkušenosti.

 
Wall Street Journal uvádí, že administrativa Donalda Trumpa vyvíjí tlak na Teherán a snaží se ho přesvědčit, aby uzavřel novou jadernou dohodu, která také omezí íránský raketový program. Další dodávky výzbroje USA do Saúdské Arábie zahrnují systémy protivzdušné obrany Patriot a systémy protiraketové obrany THAAD: publikace ale také uvádí, že několik zařízení Patriot nedokázalo zabránit zářijovým útokům na saúdská ropná zařízení a není zatím známo, zda systémy THAAD mohou poskytnout lepší ochranu.

Hlavním typem rakety íránských ozbrojených sil je Shahab-3 s doletem 600 mil. V Íránu bylo navíc rozmístěno několik stovek balistických a řízených střel: podle amerických představitelů Teherán rozmístil podobné zbraně také v Sýrii, Libanonu, Iráku a Jemenu.
 
Podle Wall Street Journal takový raketový arzenál zvyšuje riziko vojenského střetu s Íránem. „Íránským cílem je ukázat, že nebude otloukánkem. Nemyslím si, že se Írán se rozhodl, jak daleko zajde. Pokusí se stanovit přijatelný limit,“ cituje publikace Erica Brewera, odborníka z Washingtonského centra pro strategická a mezinárodní studia.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)