Svátek má: Darina

Komentáře

Vojtěch Filip

poslanec PSP ČR (KSČM)

Chucpe

Vážení čtenáři, představte si, že bych se rozhodl, že požádám prezidenta Miloše Zemana, aby vyznamenal mého příbuzného, například in memoriam mé dědy, oba za účast v odboji za 2. světové války a pak za jejich celoživotní práci pro stát – Československo.

Uměl bych to doložit příslušnými dokumenty a nebylo by jich málo, od mnoha měsíců života a boje mezi partyzány a u dědy z maminčiny strany dokonce po následný rehabilitační spis z roku 1990 za odsouzení v politickém procesu z roku 1950. Většina prázdných moralistů by se pohoršovala, co jsem si to dovolil a zejména by argumentovala dědou z otcovy strany, který ani v důchodu si nedal pokoj a dělal poctivě dlouhá léta předsedu ZO KSČ v místě bydliště a lidé na něj dodnes s láskou vzpomínají pro jeho nejen lidský, ale hlavně spravedlivý přístup.

Ale já si něco takového nedovolím, protože vnímám zásadní lidskou – občanskou výhradu, že ve své funkci upřednostňuji své příbuzné a málo využívám návrhů od občanských spolků a dalších organizací.

Ministr Herman se za takový postup nestydí a navíc na tom postaví svůj veřejný výstup, kdy chce podvodným způsobem takové vyznamenání, resp. řád, na který není žádný právní nárok, na prezidentu republiky. A to už nebudu hodnotit to, že chce vyznamenat svého příbuzného za věznění v koncentračním táboře nacistů, jejichž dědicům podlézá a ještě u toho tak nehorázně lže, že se vám u toho opravdu udělá špatně nejen od žaludku.

Jak bylo nakonec doloženo, pro udělení státního vyznamenání cizímu státnímu příslušníkovi (zde z Kanady), musí být oslovena vláda takové země. Ta oslovena nebyla ani prostřednictvím Velvyslanectví Kanady v Praze ani prostřednictvím naší ambasády v Ottawě. Nic takového tedy nebylo na pořadu dne. Bublina tím splaskla, zbyla tedy jen ukázka toho, že podporovatel spolku u sousedů, který se nevzdal majetkových a jiných nároků např. zrušení poválečných ústavních zákonů vůči naší vlasti, se na základě vlastních lží snaží vysmívat předsedovi vlády a dalším, a ukázat, že on si může dovolit všechno, včetně porušování svého ústavního slibu. Připomínám, že ministr vlády skládá při jmenování slib, že bude dodržovat ústavu a zákony a pracovat ve prospěch občanů. Zatím jsme zjistili, že nejenže lže, ale i prosazuje zájmy jiných než občanů České republiky, případně svými činy našim zájmům přímo škodí.

Abych jen nemluvil a dostál sám své ústavní odpovědnosti, tak i já musím při tomto zjištění zopakovat výzvu k Danielu Hermanovi, aby pro trvalé porušování ústavního slibu ministra odstoupil ze své funkce. Udělám i druhou výzvu, kterou mám jako součást své interpelace od června tohoto roku, aby premiér Bohuslav Sobotka za porušování ústavního slibu a trvalé porušování politiky vlády, Daniela Hermana, z funkce ministra kultury navrhl na odvolání. Jeho chování je skutečně chucpe.

Vojtěch Filip