Svátek má: Libor

Komentáře

Pavel Kováčik

poslanec PS PČR (KSČM)

Nápady sype z rukávu

 Kdo? To je snadné uhodnout. Jedná se o tolik v poslední době preferovanou ministryni Maláčovou. Nápady sype z rukávu, často si je však „půjčí" od jiných.

Proti rušení jeslí měla KSČM velké výhrady. Bohužel, k tomu masivně došlo, včetně prodejů objektů, ve kterých se nacházely. Škoda, že ČSSD dříve nevnímala potřebu péče o ty nejmenší. Ne každý má k ruce ochotnou babičku a ženy se do práce vracejí velmi často záhy. Dnes Maláčová jesle prosazuje a my jsme jí rádi poskytli inspiraci. Další téma jsou matky samoživitelky. Ano, je třeba jejich situaci řešit, jelikož je těžká a pomoc státu může stav ovlivnit. Zálohové výživné ano a trest za neplacení alimentů je také namístě. Ale vše má mít především právní základ. Co krok, to nápad, je poněkud zvláštní postoj. Ministryně by ráda neplatícím mužům zakázala návštěvy fotbalových zápasů, zabavila rybářský lístek nebo zakázala účast v mysliveckých spolcích.

V žádném případě se mužů neplatičů nezastávám, ale co když má jiné koníčky? Navíc, i otec je mnohdy samoživitel. Jak bude tato akční dáma trestat ženy neplatičky výživného? Navrhne pro ně zákaz kadeřníka nebo kosmetiky? Mám za to, že zákony České republiky vůči těm, kteří neplní své povinnosti ke svým dětem, se dají velmi dobře uplatnit. Zlepšováky paní Maláčové spadají spíše do škatulky žánru komedie.

Co určitě musí být urychleně řešeno, je zajištění nezbytných finančních prostředků pro ty, kteří doplácejí na nezodpovědné jednání svých bývalých partnerů. Děti nesmějí v dnešní době trpět nedostatkem. S tímto problémem je třeba se vypořádat. Pandemie koronaviru a možná nezaměstnanost situaci ještě více zhoršila. Jednat musíme neodkladně se zřetelem především na děti.

Pavel Kováčik