Svátek má: Alexandra

Zprávy

Velikost textu:

Americká hra s nebezpečnými jadernými zbraněmi

Americká hra s nebezpečnými jadernými zbraněmi

Kritici modernizačního úsilí USA - započatého doopravdy za Obamovy vlády a silně pokračujícího za Trumpovy vlády - se snaží jednostranně eliminovat celé části amerických jaderných sil.

Ilustrační foto
8. března 2021 - 03:20

Místopředseda generálního štábu generálních štábů John Hyten naléhá na USA, aby rozšířily pohled na strategické hrozby pro USA, zejména kybernetické, biologické a tradiční obavy týkající se jaderných zbraní. Za tímto účelem zdůrazňuje potřebu plně modernizovat americký jaderný arzenál, včetně systému velení a řízení. Jinak, jak varuje americké strategické velení, celá jaderná síla bude rezavět a, jak říká Hyten, „bez zajištění jaderné triády je v zásadě nemožné“ odradit protivníka s jadernými schopnostmi.

Kritici se snaží omezit jadernou modernizaci, včetně všech čtyř stovek raket Minuteman , až poloviny ponorek a řízených střel pro americké strategické bombardéry. Pokud by to bylo přijato, pak by tyto škrty zcela vyloučily pět set ze sedmi set strategických nosičů jaderných hlavic, které jsou USA povoleny na základě nové dohody o zbrojení START, která byla právě prodloužena o dalších pět let.

Ještě znepokojivější však je, že zatímco 92 procent všech amerických jaderných sil je stále omezeno smlouvou START, jde pouze o 45 procent ruských systémů, a Čína, která v průběhu příštích pěti let zdvojnásobí své jaderné síly, podléhá nulovým omezením vyplývající ze smlouvy. Vzhledem k tak výrazně nevyváženému strategickému prostředí současné úsilí o modernizaci jednoduše udržuje Spojené státy v jaderném podnikání a je minimem nezbytným pro zachování důvěryhodnosti zastrašování.  

Zastánci těchto velkých škrtů, jako je Global Zero a Plowshares, s rozpočty za několik milionů dolarů, si myslí, že se Rusko s 92% svých jaderných sil plně modernizovaných velkoryse vzdá velkého počtu svých jaderných sil výměnou za to, že USA ani nemají na stole žádné síly, se kterými by mohly obchodovat.  Global Zero například tvrdí, že pokud se Spojené státy skutečně zaváží k výstavbě nové pozemní rakety, nebudou moci využít další ruské redukce podle nové smlouvy o zbrojení. Global Zero však tvrdí, že postupné vyřazování amerických ICBM z provozu, „usnadní to“ Rusům, aby ho následovali. Vzhledem k tomu, že USA i Rusko omezují, pak se Čína pravděpodobně dostane na stejnou úroveň.

V 80. letech se zastánci jaderného zmrazení domnívali, že se Spojené státy nemohou zbavit masivního rozmístění sovětských raket SS-20 v Evropě, i když Spojené státy nasadily protirakety, jako jsou řízené střely Pershing a Ground Launch.

Reagan nesouhlasil s lidmi, propagující odzbrojení a obhájci jaderného zmrazení, vybudoval a rozmístil americké Pershings a GLCM a v ohromujícím počtu a využil Sověty k souhlasu s „Zero-Zero“, smlouvou INF z roku 1987, která se zbavila všech takových sovětských a americých raket středního doletu. Také Reaganova výzva k strategické protiraketové obraně a modernizaci všech amerických strategických systémů vedla k sérii smluv START, které snížily sovětské a poté ruské strategické jaderné hlavice nejméně o 80 procent.  

V současné době se spoléháme na samotný jaderný odstrašující prostředek, který zavedla Reaganova vláda. Nová smlouva START z roku 2010, podle níž USA a Rusko fungují nejméně do roku 2026, je plně v souladu se všemi plány modernizace jaderných zbraní, které Kongres schválil za posledních dvanáct let. Stručně řečeno, není na výběr mezi udržením důvěryhodného jaderného odstrašujícího prostředku a kontrolou zbraní - oba mohou fungovat společně, pokud jsou obchody se zbraněmi ověřitelné a jaderná modernizace je plně financována a zajištěna. Taková strategie při jednání s našimi nepřáteli se nazývá „mír silou.“ Funguje to, na rozdíl od nové myšlenky dětí jaderného zmrazení, kterou lze nejlépe vyjádřit jako „mír prostřednictvím odzbrojení“, končí komentář na National Interest Peter Huessy, prezident GeoStrategic Analysis, Potomac.

(rp,prvnizpravy.cz,nationalinterest,foto:arch.)