Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

Blázinec startuje, převálcuje strach z viru?

Blázinec startuje, převálcuje strach z viru?

Za týden začne u Japonců olympijský tělocvik. V novinách se objevuje spousta článků o tom, jak někdo přilétá, v co doufá, co říká, a koho z tělocvičitelů chytili s koronavirem v podpaží. Reportáže z předstartovního olympijského blázince mají převálcovat strach z viru.

Členové ugandské delegace na olympijských hrách v Tokiu
18. července 2021 - 04:20

A v novinách se objevují i mediální modlitby jako, že „organizátoři doufají, že vynikající sportovní výkony vytvoří trvalejší dojem než prázdná sedadla a další nezdary vyplývající z pandemie koronaviru,“ referuje František Roček o výrobě olympijské atmosféry v aglomeraci Tokia.

Obavy z viru přiměly Japonský olympijský výbor, aby se od svého ambiciózního medailového cíle „vyhrát co se dá, tedy rekordních 30 zlatých medailí“ odchýlil, a místo toho zdůrazňuje, že od rána do večera nedělá nic jiného, než chránit zdraví sportovců.

Dočkají se kyber legrace?

Kdo doufá, že kromě tělocviku bude na olympiádě i něco zábavnějšího, třeba kyberútoky, dávají jim média naději .

Narůstají obavy z možných kybernetických útoků zaměřených na olympijské hry v Tokiu, které mají odstartovat 23. července.

Již minulé olympijské hry byly terčem kybernetických útoků. Útok zaměřený na olympijské hry v Riu de Janeiro v roce 2016 odhalil lékařské informace zúčastněných sportovců ukradené z databáze Světové antidopingové agentury (WADA). Systémová závada, ke které došlo těsně před slavnostním zahájením zimních olympijských her 2018 v jihokorejském Pchjongčchangu, způsobila dočasné pozastavení výdeje vstupenek.

Americké ministerstvo spravedlnosti dospělo k závěru, že tyto incidenty byly prý řízeny jednotkou ruské vojenské zpravodajské služby GRU. Ruská strana to popřela.

V říjnu loňského roku britská vláda uvedla, že prý GRU provedla kybernetický průzkum organizací souvisejících s tokijskými hrami. Ale věřit britským protirusky orientovaným čmuchacím agenturám?
Přitom ale je téměř jisté, že hackeři si nenechají ujít možnost trochu si zařádit.

Mezi předpokládané pachatele patří také tzv. hacktivisté, jejichž cílem je hrát si fanoušky životního prostředí, lidských práv a další politické pózy.

Isao Itabashi, odborník na kybernetickou bezpečnost, který vede výzkumné centrum v Radě pro veřejnou politiku, vnímá tyto útoky jako samozřejmost: „Měli bychom si myslet, že je přirozené, že kybernetické útoky zasáhnou hry v Tokiu. Je důležité problémy rychle napravit a nedovolit, aby nastaly nějaké vážné důsledky útoků.“Místo olympiády trochu práce

Japonské čtenáře jistě pobavil i ugandský sportovec, který zmizel. Nechal celkem rozumný vzkaz, že si chce najít v Japonsku práci, protože život v jeho domovské zemi je obtížný.

Podle japonského úředníka byla zpráva Julia Ssekitoleka, 20letého vzpěrače, nalezena v jeho ubytovně v Izumisanu v prefektuře Ósaka.

Odchod sportovce za prací zjistil úředník, který toužil v pátek kolem poledne získat jeho vzorek pro test na koronavirus. Ugandští borci jsou v japonském císařství již známí, protože dva členové byli pozitivně testováni na koronavirus.

Zbývá se jenom modlit

Na 80 % obyvatelstva si myslí, že mají velkou smůlu, že musí strpět v Japonsku olympiádu. Proto pro japonské vládní fořty a olympijské obchodníky s TV právy je jednou z největších otázek, jak může koronavirus ovlivnit výsledek olympiády. I když organizátoři, včetně vlády premiéra Yoshihide Suga, opakovaně prohlašovali, že olympionici a japonská veřejnost budou před infekcí v bezpečí, všichni mohou jenom doufat.

K tomu lze dodat, že v pátek 16. července 2021 bylo nových případů COVID-19 v Japonsku celkem 3 431, což již třetí den po sobě znamenalo překročení hranice 3 000 případů.

„Myslím, že rychlost nárůstu případů je velmi rychlá," řekl novinářům tokijský guvernér Yuriko Koike. „Chci, aby lidé znovu zvážili možnost pracovat na dálku s ohledem na velké množství infekcí na pracovištích."

Z guvernérových slov jsem ale nepochopil, zda výzva k práci na dálku z domova se vztahovala i na olympiádní borce…

(rp,prvnizpravy.cz,foto: KJÓDÓ)