Svátek má: Libor

Zprávy

Velikost textu:

Demokratičtí kongresmani vyzvali Bidena ke spolupráci s Ruskem

Demokratičtí kongresmani vyzvali Bidena ke spolupráci s Ruskem

Před schůzkou s ruským prezidentem Vladimírem Putinem 16.června v Ženevě 15 kongresmanů z Demokratické strany vyzvalo Bidena ke spolupráci s Ruskem a ne ke konfrontaci.

Pramila Jayapal, vedoucí Kongresového senátorského výboru
16. června 2021 - 10:10

„V těchto rozhovorech doufáme, že vy (prezident Biden), dáte přednost tomu, aby USA a Rusko spolupracovaly na snižování napětí ve sporných oblastech a spolupracovaly v oblastech globálního významu."

„USA a Rusko dohromady drží více než 90% světových jaderných hlavic. Jsme přesvědčeni, že ozbrojený konflikt mezi Ruskem a Spojenými státy by byl katastrofou pro obě země, pro Evropu, naše spojence i pro svět, “ napsala Pramila Jayapal,  vedoucí Kongresového senátorského výboru (CPC), a 14 dalších demokratů.

Demokratická strana, včetně mnoha jejích progresivních členů, nutila Trumpa roky k prosazování asertivnějšího přístupu k Rusku.

Kritizovali Donalda Trumpa za to, že s prezidentem Putinem nejednal tvrději, a to uprostřed obvinění, že bývalý prezident byl kooptován jeho protějškem.

Dopis CPC naznačuje, že se někteří demokraté chtějí vrátit k zahraniční politice, která se snaží zapojit - a nikoli znepřátelit si - Rusko.


Obama a Rusko

Během kampaně v roce 2012 se prezident Obama vysmíval svému protivníkovi, nyní senátoru Mitt Romneymu za argument, že Rusko představuje pro Ameriku vážnou hrozbu.

Obama mu odpověděl, že „zahraniční politiku osmdesátých let nebudeme oživovat“

Během Trumpova prezidentství se mnoho demokratů, včetně bývalé ministryně zahraničí Madeleine Albrightové, Romneymu omluvilo.

(rp,prvnizpravy.cz,axios,foto:arch.)