Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Der Spiegel: Je na čase, aby se Evropa z „míče“ stala „hráčem“

Der Spiegel: Je na čase, aby se Evropa z „míče“ stala „hráčem“

Za poslední čtyři roky se Evropané snažili najít své místo ve světě, píše Der Spiegel. Nevědí, zda by měli následovat USA nebo zvolit vlastní cestu.

Ilustrační foto
1. prosince 2020 - 09:01

Diskuse o této problematice se zároveň proměnila v nesmyslnou hru, za kterou neexistují žádné konkrétní plány. Evropa by se měla stát „hráčem“ na zahraniční scéně, jinak se stane „míčem“ píše se v článku.

Nedávný konflikt mezi francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německou ministryní obrany Annegret Kramp-Karrenbauerovou ohledně toho, zda by Evropa měla jít vlastní cestou, nebo se Spojenými státy, byl dalším vyvrcholením dlouhé „diskuse“, píše Der Spiegel. Již více než čtyři roky hledají Evropané své místo ve světě pomocí zvučných, ale nesmyslných výrazů: „strategická autonomie“, „evropská suverenita“, „strategická suverenita“. Diskuse o této důležité strategii se změnila ve hru „Bingo“, ve které je důležitější krása slova než jeho význam a možnost praktické implementace.

„Nedávno tento konflikt dokonce získal náboženské rysy: ten, kdo hovoří o svrchovanosti nebo autonomii, se nazývá Evropan, a ten, kdo to nedělá, se nazývá transatlantista. Jako by se oba tyto pojmy vzájemně vylučovaly, “poznamenává autor článku.Zbývá doufat, že tato „válka o podmínky“ brzy skončí, pokračuje článek. Koneckonců, žádný z nich nemá konkrétní program, který by Evropě umožnil hájit její politické, vojenské a ekonomické zájmy na světové scéně. A pro to musí EU udělat hodně: Unie musí ve všech těchto oblastech získat „kritické množství“, aby se „z míče stala hráčka“. V neposlední řadě je k tomu nutné samostatně zabezpečit jejich dopravní cesty, kontrolovat investice do důležitých infrastrukturních zařízení, budovat vojenské síly, aby v případě potřeby odradily nepřítele. „diskusní válka“ však Evropanům brání přemýšlet o konkrétních politických rozhodnutích, rozpočtech nebo jiných nástrojích.

Mnohým evropským politikům také vadí skutečnost, že k přechodu ke konkrétním činům je nutné se zříci mýtu o rostoucí moci národních států. Na pozadí globálního oteplování, geopolitické nestability a pandemie se myšlenka vybudování silného a nezávislého státu jeví jako lákavá. Ale právě tyto existenční výzvy objasňují, že žádná země se s nimi nedokáže vyrovnat sama: „Evropské státy jsou závislé na sobě navzájem, ale také na mimoevropských aktérech.“

 
Aby mohla uspět, musí Evropa kontrolovat své závislosti, například na surovinách, v maximální možné míře eliminovat své slabiny, například v digitální sféře, a také se umisťovat, aby neprohrála v konfliktech s Ruskem a Čínou. K tomu potřebují Evropané nástroje. V digitální oblasti to mohou být mezinárodní standardy. V oblasti bezpečnosti a obrany - tradiční prostředky i vylepšené kybernetické schopnosti. Díky tomu se Evropa stane hráčem, s nímž budou chtít ostatní spolupracovat, protože s ním lze něco dosáhnout. Jinými slovy, lidé pochopí, že je lepší nebýt nepřítelem EU.

A samotní Evropané se nemusí slepě vrhat kolem krku Američanům. Někdy bude jejich vztah podobný jako u partnerů, někdy jako konkurence. Zbývá doufat, že až nový americký prezident Joe Biden přijede do Evropy, budou mu předloženy konkrétní politické návrhy, a ne krásné výrazy, končí článek.

(rp,prvnizpravy.cz,spiegel,foto:arch.)