Svátek má: Libor

Zprávy

Velikost textu:

Independent: Trump varoval Írán, že USA jsou připraveny na válku!

Independent: Trump varoval Írán, že USA jsou připraveny na válku!

Americký prezident Donald Trump uvedl, že má podezření, že Írán útočil na saúdské ropné rafinerie, a hrozil, že jeho země je připravena na válku „více než kdokoli jiný“, napsal The Independent.

Donald Trump, prezident USA
18. září 2019 - 04:20

Šéf Bílého domu nicméně dodal, že by se tomuto konfliktu chtěl vyhnout.

Americký vůdce Donald Trump řekl, že nechce válku s Íránem, ale Spojené státy jsou na to připraveny „lépe než kterákoli jiná země“, uvedl The Independent.

Podle Trumpa „se zdá“, že Írán stojí za nedávnými útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii, což vedlo ke snížení produkce a vyšším světovým cenám ropy.
 
„Momentálně to zvažujeme. Existuje mnoho možností, ale nyní se na ně nedívám. Chceme zjistit, kdo to udělal. Mluvíme se Saúdskou Arábií a dalšími sousedy. Diskutujeme o tom všichni společně. Uvidíme, co se stane,“ řekl šéf Bílého domu na tiskové konferenci po setkání s korunním princem a místopředsedou vlády Bahrajnu Salmanem bin Hamadem.


Americký prezident nicméně vyjádřil přání, podle možnosti se vyhnout konfliktu. „Ne, nechceme válku s nikým, ale jsme na ni připraveni víc než kdokoli jiný," řekl Trump na otázky novinářů, zda se Washington připravuje na vojenskou akci proti Teheránu.

Podle médií, například France Press  či CNN, jsou američtí představitelé přesvědčení, že Írán zaútočil na saúdskoarabská ropná zařízení drony a křídlatými raketami ze svého území.

Islámská republika zároveň popřela zapojení do útoků v Saúdské Arábii, za které převzali odpovědnost husijští rebelové.
 
„Odsuzujeme tato obvinění jako nepřijatelná a zcela neopodstatněná," citoval The Independent mluvčího íránského ministerstva zahraničí Abbáse Musaviho.

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)