Svátek má: Svatoslav

Zprávy

Velikost textu:

NYT: Trumpovy sankce znesnadní USA návrat k íránské jaderné dohodě

NYT: Trumpovy sankce znesnadní USA návrat k íránské jaderné dohodě

Ministerstvo financí USA zavedlo nové sankce vůči íránskému ropnému sektoru, uvádí The New York Times.

Ilustrační foto
29. října 2020 - 11:04

Publikace konstatuje, že nové sankce se mohou stát překážkou v cestě Joe Bidena, pokud vyhraje prezidentské volby ve Spojených státech. Biden slíbil, že bude diskutovat o návratu Spojených států k íránské jaderné dohodě z roku 2015, ale bude pro něj obtížné zrušit všechny sankce uvalené Trumpovou administrativou.

Minulé pondělí Trumpova vláda uložila rozsáhlé sankce proti íránskému ropnému sektoru, uvádí The New York Times: v předvečer amerických prezidentských voleb jsou vztahy mezi Washingtonem a Teheránem stále napjatější.

Jak píše deník, sankce USA se dotknou iránského ministerstva ropy, národní íránské ropné společnosti a její dceřiné společnosti spojené s ropnými tankery. Důvodem pro zavedení trestů byla podpora Islámských revolučních gard, které jsou ve Spojených státech uznávány jako teroristická organizace. Účelem sankcí je vytvořit další překážku pro případ, že by se některý z budoucích prezidentů USA rozhodl obnovit jednání s Íránem, píše The New York Times.


Kromě toho byly sankcionovány četné společnosti, jednotliví zaměstnanci a dceřiné společnosti přidružené k výše uvedeným organizacím.

„Agrese USA vůči Íránu nezná hranice. Dodržování sankcí Washingtonem však není oprávněné,“ cituje publikace tiskového tajemníka íránské mise v OSN Alirezu Mirusefi.

Mezitím americký prezidentský kandidát Joe Biden slíbil, že pokud zvítězí, bude diskutovat o možnosti návratu Washingtonu k íránské jaderné dohodě z roku 2015, konstatuje The New York Times. Pro Bidena však bude obtížné zrušit všechny sankce uvalené Trumpovou administrativou, zdůrazňují noviny.

Trump v posledních měsících zesílil tlak na Írán a zavedl nové sankce a pokuty pro společnosti obchodující s Teheránem. Začátkem října americké ministerstvo financí uvalilo sankce proti 18 íránským bankám, čímž účinně odřízlo Írán od globálního finančního systému.

Íránští ekonomičtí a energetičtí odborníci současně tvrdí, že Írán našel způsoby, jak obejít americké sankce, a exportoval až 400 tisíc barelů ropy denně, zejména do Číny a Sýrie. Pro srovnání, Írán v roce 2018 vyvážel 2,5 milionu barelů ropy denně.

„Ztěžují Íránu a Bidenu dostat se z této bažiny. Člověk má pocit, že si Trump myslí, že může prohrát, a proto spěchá, aby utáhl uzel Íránu a Bidenově diplomacii,“ cituje publikace slova íránského obchodníka s ropou Meysama Sharifiho.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)