Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

Orbán: Schulz „útočí“ na Maďarsko za nevyřízené účty s migranty

Orbán: Schulz „útočí“ na Maďarsko za nevyřízené účty s migranty

Premiér Viktor Orbán uvedl, že Martin Schulz, bývalý šéf německé sociálně demokratické strany a předseda Evropského parlamentu v letech 2012 až 2017, „roky útočil na Maďarsko“ kvůli obraně jeho hranic a nepřijímání migrantů.

Viktor Orbán, maďarský premiér
2. prosince 2020 - 09:01

Schulz v rozhovoru pro německý rozhlas Deutschlandfunk obvinil maďarskou vládu z utlačování médií, z antisemitismu a omezování právních svobod.

Orbán v odpovědi uvedl v dopise, že sdělovací prostředky v Maďarsku mají větší svobodu a představují rozmanitější názory než jejich německé protějšky.

Pokud jde o obvinění z antisemitismu, Orbán uvedl, že „otevřeně antisemitské zneužívání a obtěžování židovských osob, jak se to stále děje v Německu,“ je v Maďarsku nemyslitelné.

„Schulz však šíří „největší báchorky“ ve vztahu k finančnímu fondu EU. Tvrdí, že Německo dává peníze chudším zemím, jako je Maďarsko,“ dále píše maďarský premiér.

„Schulz a mnoho dalších Němců předstírá, že Německo dává peníze chudším zemím a že jsou čistými přispěvateli," pokračuje Orbán, „ve skutečnosti jsou tyto země čistým příjemcem z jednotného evropského trhu. Část svého zisku z jednotného trhu vrací zpět do jiných členských států prostřednictvím rozpočtu EU, z nichž většina pak opět končí u nich."

„Je „pokrytecké“očekávat, že za to budeme vděční,“ zdůrazňuje Orbán.

„Bohatší země Evropské unie, „s Německem na vrcholu“, vybírají z Maďarska ročně zhruba 6 miliard euro, „pod různými tituly“, objasňuje Orbán, „Maďarsko mezitím ročně dostává z rozpočtu EU v průměru 4 miliardy eur.“

„Situace je jasná. Členství Maďarska v EU nestojí Německo peníze, naopak těží z nás,“ shrnuje maďarský  premiér.


Výhoda Německa spočívá v tom, že západní Německo bylo schopno hromadit kapitál po dobu 45 let, zatímco Maďarsko bylo sovětskými komunisty neustále drancováno,“ vysvětluje Orbán.

„Konkurenceschopnost Západu se však zmenšuje a - částečně kvůli konvergenční politice EU - zmizí a střední Evropa na konci tohoto desetiletí rozdíly srovná. Do té doby bychom chtěli požádat pana Schulze a jeho kamarády o trochu zdrženlivosti," dodal Viktor Orbán ve svém dopise.

(rp,prvnizpravy.cz,hungarytoday,foto:arch.)