Svátek má: Svatava

Zprávy

Velikost textu:

Súdán se stává novou scénou pro konfrontaci mezi USA a Ruskem

Súdán se stává novou scénou pro konfrontaci mezi USA a Ruskem

Nedávno do Port Súdánu dorazily téměř současně ruské a americké válečné lodě, což podle analytiků ukazuje na boj mezi těmito dvěma mocnostmi o vytvoření předmostí v súdánských vodách.

Američtí a súdánští důstojníci před americkým torpédoborcem „USS Winston Churchill“
5. března 2021 - 04:20

Jak uvádí Al-Džazíra, Súdán se stává novou etapou pro další kolo studené války mezi Moskvou a Washingtonem.

USS Winston S. Churchill zakotvil v Port Súdánu den poté, co do stejného přístavu u Rudém moři dorazila ruská fregata admirál Grigorovič. O několik dní dříve dorazila do Port Súdánu rychlá dopravní loď USNS Carson City, která je součástí velitelství námořnictva USA pro přesuny.

Konkurenci na pobřeží Súdánu dokazuje skutečnost, že 9. prosince 2020 Rusko oznámilo svůj záměr vytvořit v Port Súdánu pro námořnictvo logistický podpůrný bod pro až 300 vojáků a civilistů a který by přijímal válečné lodě s jaderným pohonem. Zveřejnění textu dohody o zřízení ruské námořní základny v Port Súdánu přimělo USA k okamžitému odeslání válečných lodí do Súdánu.

Americký vojenský atašé v Chartúmu navštívil súdánskou námořní základnu Flamingo Bay v Port Sudanu a slíbil, že bude pokračovat v posilování americko-súdánské vojenské spolupráce.

„Rusko chtělo začít s budováním námořní základny, ale Američané cítili, že "porcování koláče" začalo, a spěchali zablokovat cestu Rusům ," řekl súdánský důstojník, který si přál zůstat v anonymitě.

Podle něj „ jejich konkurenční boj v regionu probíhá od války v Perském zálivu, kdy byla vytvořena první logistická centra “. Dodal také, že americké a ruské lodě dorazily pod hlavičkou podpory demokratické transformace a míru, ale ve skutečnosti jsou v Súdánu kvůli vojenské konfrontaci mezi Ruskem a Spojenými státy a průniku jejich zájmů.


 
Generálmajor Muhammad  Chalil věří, že Súdán odmítne plnitt dohodu o zřízení ruského logistického centra v Port Súdánu, jak ji podepsal svržený prezident Umar Hasan Ahmad al-Bašír během své návštěvy Moskvy v roce 2017.

Revoluce nepřinesla žádné změny, takže si nemyslím, že v Súdánu vznikne ruská základna ,"  říká. Podle něj země směřovala ke Spojeným státům a dodržuje západní pokyny ve vojenské sféře.
 
Specialista na mezinárodní vztahy a zahraniční politiku, Dr. Rashid Mohammed Ali al-Sheikh, je přesvědčen, že povaha konfrontace závisí na regionálních okolnostech souvisejících se situací na Blízkém východě, včetně dlouhodobých krizí, které ovlivnily stabilitu regionu . Řekl, že existuje nová cesta spojená s ekonomickými zájmy v bezpečných zónách a „chladných“ oblastech. Všechny zúčastněné strany se snaží vyhnout válečným nákladům. Zrušení sankcí vůči Súdánu navíc stimuluje návratnost amerických investic.
 
„Spojené státy se zabývají bezpečností, aby sledovaly své ekonomické zájmy. Během příštích tří let hodlají investovat v Súdánu, což následně způsobí prudký nárůst zájmu o ostatní státy , “ dodal al-Sheikh.
 
Američané budou mít podle něj více příležitostí, protože budou prosazovat politiku, která kombinuje bezpečnostní a ekonomické otázky, zatímco Rusko tíhne k vojenské politice a Čína se drží politiky „měkké moci“.

(rp,prvnizpravy.cz, Al-Džazíra, foto:Al-Džazíra)