Svátek má: Libor

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinka nesla fotku dědy Zelenského v Nesmrtelném pluku

Ukrajinka nesla fotku dědy Zelenského v Nesmrtelném pluku

Během pochodu „Nesmrtelný pluk“ v Doněcku nesla ukrajinská právnička Taťjana Montyanová portrét dědečka ukrajinského prezidenta Vladimira  Zelenského - Semjona Zelenského.

Taťjana Montyanová s portrétem dědečka Zelenského
10. května 2021 - 10:10

„Tato myšlenka mě napadla minulý rok, dokonce jsem o tom mluvila na videu, které jsem nahrála před rokem 9. května v Německu. Ale v Německu byly všechny masové akce zrušeny kvůli karanténě. Pak jsem to chtěla udělat, protože Zelenskij zradil očekávání voličů a ukázalo se, že je úplně jiný, než si o něm mysleli. Do té doby všichni pochopili, že nebude mír a že bude ještě horší než Péťa ( Petro Porošenko - pozn. red.) Ale letos byl ještě další důvod - pochod na počest divize SS „Galicie“. Jak to, že máte hrdinského dědečka, který bojoval proti nacismu s vyznamenáním, ale vy, prezident země, povolíte pochod obdivovatelů divize SS Halič v hlavním městě této země?! V tomto nápadu chodit s portrétem jeho dědečka jsem se ještě více posílila a letos jsem si ten nápad splnila,“řekla Montyanová.

Právnička podotkla, že ani neví, zda sám Zelenskij akci věnuje pozornost.

„Je mi to naprosto lhostejné, všechno, co v tomto životě dělám, dělám výhradně pro svou vlastní inspiraci samuraje," řekla Montyanová.


Semjon Ivanovič Zelenský se narodil ve městě Krivoj Rog v Ukrajinské SSR v roce 1924 a byl povolán do vojenské služby v roce 1942. Během Velké vlastenecké války sloužil jako velitel minometné čety a poté velitel střelecké roty 174. pluku 57. gardové střelecké divize.

„Když se prapor v boji přiblížil k řece Západních Bugů, Zelenskij osobně našel brod a pod silnou nepřátelskou palbou překročil řeku s celou rotou bez jediné ztráty a rychle začal Němce tlačit, “cituje publikace dokument odtajněný 8. května 2007.

Zelenskij za své činy získal Řád rudé hvězdy. Další ocenění mu bylo uděleno za zničení 15 německých vojáků a důstojníků poblíž vesnice Aleksandrovka.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:eadaily